پنج مرحله برای افزایش هوش مالی


پنج مرحله برای افزایش هوش مالی

 

بسیاری از ما در طی زندگی دوره های اقتصادی بدی را گذرانده ایم، زمانی وجود دارد به نظر می رسد برای پول بسیار کم کار می کنیم و کار به اندازه کافی به ما داده نمی شود تا بتوانیم زندگی خودمان را اداره کنیم. اگر شما این وضعیت را دارید یا در گذشته این گونه بوده اید پس باید اقدامات خود را برای افزایش هوش مالی و رسیدن به اهداف مالی خود آغاز کنید.

دراین پست می خواهیم به شما در مورد پنج راهکار ساده که می توانید برای بهبود هوش مالی و دستیابی به اهداف مالی خود در آینده انجام دهید با شما صحبت کنیم.

حتما می دانید که اکثر مردم با پول هوشمندانه رفتار نمی کنند و تصمیم گیری های وحشتناکی که هزینه های زیاد در آینده برای آنها به دنبال دارد را می گیرند.
با تمریناتی که در زیر نشان داده شده است، می توانید شروع به مقابله با هیولای سرنوشت مالی کنید و به عبارتی شروع به دیدن نور در انتهای تونل کنید.
این تمرین هایی است که پیشنهاد می کنم برای بهبود هوش مالی خود انجام دهید.

مرحله اول: پول شما کجاست؟

یکی از ویژگی های به اشتراک گذاشته شده توسط همه افرادی که به لحاظ مالی موفق هستند این است که آنها قادر به بیان این هستند که پول آنها در آینده در چه وضعیتی است. اگر شما در جیب ۱۰۰ تومان داشته باشید، این پول ۱ ماه، ۶ ماه و یا ۱ سال بعد در کجا خواهد بود؟ دانستن وضعیت پول، یکی از مهمترین مسائل مربوط به هوش مالی است. به دلیل اینکه طول دوره ای را نشان می دهد که در آن زمان شما سرمایه خود را دنبال می کنید. در ماه هر مقدار مبلغی را که می توانید پس انداز کنید و آینده ای بلند مدت را به آن اختصاص دهید.

مرحله دوم: ضروری را از غیر ضروری جدا کنید

یکی از مهمترین مواردی که به مسائل مالی افراد آسیب می رساند این است که ضرورت های خود را به خوبی تشخیص نمی دهند. برای مثال شاید شما افرادی را دیده باشید که بدون اینکه قصد خرید داشته باشند، خرید کنند. برای جلوگیری از خرید غیر ضروری از خود بپرسید، آیا واقعا به آن نیاز دارید؟آیا می توانید بدون آن کار کنید؟ این دسته از سوالات را شما باید بارها و بارها  از خود بپرسید.

مرحله سوم: درک بدهی ها

بدهی ها به احتمال زیاد به این دلیل است که اکثر مردم بدون آن حتی  یک درصد از درآمد خود را درنظر داشته باشند، هزینه هایی را انجام می دهند.
در نتیجه به یک نقطه مالی می رسند و آن رفتن به سمت ورشکستگی است.سوال این است،هنگامی که به بدهی رسیدید، واقعا می فهمید که چه اتفاقی افتاده است؟
پیشنهاد می کنیم بار دیگر که قصد داشتید هر چیزی را چه بصورت نقد وحتی بصورت اقساطی خریداری کنید، مبلغ پولی که شما باید در هر ماه بپردازید را محاسبه کنید. در پایان متوجه خواهید شد که شما بسیاری از خرج ها (بدهی ها )را چندین بار پرداخت می کنید از خود بپرسید چه چیزی خریداری می کنید؟ شاید خرید آن ها ارزش نداشته باشند.

مرحله چهارم : تمرکز بر منابع درآمد بلند مدت

اکثر افرادی از هوش مالی برخوردار نیستند، تمایل دارند که ذهنیت بسیار کوتاه مدت داشته باشند که به هیچ وجه کاری را انجام نمی دهند که خسارت پول آنها فوراً جبران شود.

برای مثال شروع یک کسب و کار ممکن است درچند ماه یا چند سال ابتدایی کار بسیار دشواری باشد اما در نهایت به سود دهی خواهد رسید و درآمد بلند مدت شما به میزان زیادی افزایش خواهد یافت

همیشه یک پروژه درآمد بلند مدت داشته باشید. یک وب سایت، یک سرمایه گذاری و کار خانگی، نقطه ای بسیار خوب برای شروع است. داشتن پروژه هایی که در حال حاضر هیچ درآمدی ندارند اما در آینده از شما و خانواده تان پشتیبانی می کند، یکی از بزرگترین ویژگی ها بین کسانی است که از لحاظ مالی موفق بوده اند.

مرحله پنجم : یک طرح داشته باشید

در ادامه موارد فوق، شاید مهمترین چیزی که باید برای افزایش هوش مالی خود انجام دهید، این است که برنامه ای را که می توانید برای رسیدن به اهداف مالی خود داشته باشید را دنبال کنید.

در یک قطعه کاغذ بنویسید اکنون در کجا قرار دارید، سپس موقعیتی که می خواهید در ۵ سال آینده به آن برسید را تعیین کنید و در ادامه برنامه ای را برای انجام این کار در نظر بگیرید. اگر اهداف و برنامه شما غیر واقع بینانه باشد، باید برنامه ریزی طرح را دوباره انجام دهید تا تمرکز خود را بر روی انجام آنچه که واقعا ممکن است بگذارید.

برنامه بلند مدت شما می تواند شامل پرداخت بدهی، کاهش هزینه ها و شروع منابع تولید درآمد باشد.

نتیجه گیری

مطمئنا با پیروی از تمامی موارد فوق،در چند روز از نظر هوش مالی به جایی نخواهید رسید، اما مطمئنا طی چند سال، تمرینات فوق به سازماندهی بیشتر در زندگی تان کمک خواهد کرد. امیدوارم بتوانید وضعیت مالی بهتری را برای  خود و خانواده هایتان به دست آورید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *