لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

چگونه یک تحلیل سوات (SWOT) خوب بنویسیم

تحلیل سوات

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

همینطور که کسب و کار شما در حال رشد کردن است، به طور کلی با موانع، چالش‌ها، فرصت‌ها و پروژه‌های بیشتری مواجه خواهید شد که بخشی طبیعی از توسعه کسب و کار است. اما چگونه اولویت‌های خود را تشخیص می‌دهید؟ در ابتدا کدام ابتکار عمل ها را باید به خرج دهید و با کدام چالش ها باید مواجه شوید؟

تحلیل سوات را به کار ببندید! یک چارچوب که به شما کمک خواهد کرد تا نقشه راهی برای توسعه و رشد کسب و کارتان داشته باشیدT فرصت‌ها را بیشینه و موانع سر راهتان را کمینه خواهد کرد.

تحلیل سوات چیست؟

تحلیل سوات یک تکنیک استراتژیک برای برنامه‌ ریزی است که از 4 بخش : نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها تشکیل شده است. استفاده از تحلیل سوات به شما کمک می‌کند که بخش‌هایی از کسب‌و کارتان که امکان بهبود و بیشینه کردن فرصت‌ها در آن وجود دارد را شناسایی کنید، درحالی که عوامل منفی که ممکن است شانس موفقیت شما را کم کند نیز، تشخیص می‌دهید.

شاید به نظرتان یک تحلیل بسیار سطحی و ساده برسد اما سوات در دل خود به شما این امکان را می‌دهد تا ارزیابی بی غرضی بر موارد زیر داشته باشید:

 • کسب و کار یا برندتان
 • موقعیت بازار
 • یک پروژه یا نوآوری جدید
 • یک کمپین یا کانال مشخص

عملا هرچیزی که نیازمند برنامه ریزی استراتژیک درونی یا بیرونی است می‌تواند با چارچوب سوات تحلیل شود تا به شما کمک کند که از خطاهای غیر ضروری و یا کمبود بینش در آینده دوری کنید.

اهمیت تحلیل سوات

تا به اینجا با سوات آشنا شدید و می‌دانید که تحلیل بر پایه چهار عنصر تشکیل شده است: نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها. این چهارچوب ممکن است به نظرتان آنقدر ساده برسدکه از آن صرف نظر کنید و به جای آن، از شهود و بینش خود برای در نظر گرفتن این چهار عنصر استفاده کنید.

اما اشتباه نکنید! تحلیل سوات مهم است چرا که؛

به شما فرصت نگرانی و رویاپردازی می‌دهد. با اضافه کردن تحلیل سوات به عنوان قدمی مهم در روند استراتژیکتان این فرصت را به خود می‌دهید که رویاپردازی کنید، ارزیابی کنید و قبل از اینکه اقدامی انجام دهید نگرانی هایتان را برطرف کنید. با ایجاد نقشه راه برای پروژه یا نوآوری‌ها، بینش شما به دارایی شما تبدیل می‌شود.

شما را وادار می‌کند که متغییرها (مقیاس‌های) خود را تعریف کنید. به جای شیرجه زدن با سر در برنامه‌ریزی و انجام کار، لیستی از دارایی‌ها و موانع راهتان را اتخاذ می‌کنید که به شما کمک می‌کند نقشه‌ی راه بهتر و موثرتری برای پروژه ها و نوآوری های خود بسازید.

به شما اجازه می‌دهد تا منتقدانه تر فکر کنید و مسئول و پاسخگوی عوامل محدود کننده باشید. همانگونه که نقاط ضعف و تهدید‌ها را شناسایی می‌کنید، قادر خواهید بود تا بهتر مسئولیت آنها را بپذیرید و شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

به شما کمک می‌کند تا یک گزارش مکتوب داشته باشید. همانگونه که سازمان شما رشد و تغییر می‌کند، می‌توانید مواردی را از گزارش حذف و اضافه کنید و نگاهی دوباره به جایی که شروع کرده بودید و جایی که قرار است باشید بیندازید.

در اینجا ما بهترین روش برای انجام تحلیل سوات به همراه قالب آن و نمونه های تحلیلی سوات از برندهایی مانند اپل و استارباکس را آورده ایم. به محض اینکه خواندن این مقاله تمام شد، الهامات و توصیه های رزمی لازم برای بر آمدن از پس تحلیل سوات خود را کسب کرده اید.

چطوری یک تحلیل سوات خوب بنویسم؟

چندین قدم برای ارزیابی و انجام یک تحلیل سوات وجود دارد.

1. قالب تحلیل سوات را دانلود کنید

هیچ نیازی نیست که از صفر شروع کنید. در اینجا برای شما یک نمونه قابل استفاده و رایگان از قالب سوات آورده ایم. با خیال راحت از آن برای مدل کسب و کار خودتان استفاده کنید.

2. هر بخش را در یک چهارم جدول بچینید

چه از قالب آماده بالا استفاده کنید و چه مدل خودتان را بسازید، کار با یک مدل چهاربخشی می‌تواند برای تحلیل بصری شما مفید باشد. برای این کار می‌توانید هر یک از چهار عنصر را در یک چهارم جدول قرار دهید.

3. هدف خود را مشخص کنید.

قبل از اینکه نوشتن تحلیل سوات را شروع کنید، لازم است تا پی ببرید که دقیقا در این تحلیل به دنبال چه هستید. با خودتان شفاف باشید تا به طور مشخص بدانید چه چیزی را قرار است ارزیابی کنید. در غیر این صورت، تحلیل سوات شما ممکن است خیلی کلی نوشته شود و در حین ارزیابی به فلج تحلیلی دچار شوید.

اگر درحال ساخت برنامه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی خود هستید، تحلیل شما برپایه عملکرد تولید محتوا خواهد بود. اگر در حال ارائه محصول جدیدی هستید، نیازمند به تحلیل پتانسیل رشد آن هستید. اگر به طراحی دوباره یک برند فکر می‌کنید، به تحلیل درک فعلی و آینده از برند نیاز خواهید داشت.

تمام اینها دلایل خوبی برای اجرای یک تحلیل سوات است. با شناسایی هدفتان، بینش و تحلیل کاربردی تری خواهید داشت.

4. نقاط قوت خود را شناسایی کنید

“قوت” به این برمیگردد که در حال حاضر چه کاری را به نحو احسن انجام می‌دهید. به فاکتورهایی که به نفع شما هستند و همینطور مزیتتان نسب به رقبا فکر کنید.

برای مثال، در نظر بگیرید که می‌خواهید از تحلیل سوات برای ارزیابی استراتژی جدید تولید محتوای خود استفاده کنید.

اگر به دنبال برنامه‌ جدیدی برای شبکه‌های اجتماعی هستید، شاید لازم باشد تا میزان درک مخاطبان از برندتان را ارزیابی کنید. آیا به اندازه کافی قابل فهم و شناخته شده است؟ حتی اگر به اندازه کافی معروف نیستید، آیا برای مخاطبان مشخصی قابل دریافت است؟

سپس، به روند خود فکر کنید: آیا تاثیرگذار یا خلاقانه است؟ آیا ارتباط خوبی بین بازاریابی و فروش شما وجود دارد تا مطمئن شوید که هر دو بخش از زبان مشترکی برای تعریف محصولاتتان استفاده می‌کنند؟

در نهایت، پیام‌های شبکه‌های اجتماعی خود را، به ویژه تفاوت این شبکه‌ها را با سایر بخش های کسب و کارتان بررسی کنید. قطع به یقین لیست بلندبالایی از نقاط قوت استراتژی‌ شبکه‌های اجتماعی خود به نسبت رقبایتان دارید، پس سعی کنید در این نکات قوت‌ شیرجه بزنید.

5. نقاط ضعف خود را مشخص کنید

چه موانعی بر سر راه رسیدن به اهدافتان قرار گرفته است؟ رقیبان شما چه چیزی را ارائه می‌دهند که خار چشم شده است؟ هدف از این بخش دیدن نیمه‌ی خالی لیوان نیست، بلکه برای پیش بینی هر مانع احتمالی که ممکن است سر راه موفقیت شما سبز شود حیاتی است.

هنگامی که نقاط ضعفتان را شناسایی می‌کنید، نواحی از کسب و کارتان که کم ترین سود را برای شما دارند، جایی که کمبود منابع مشخصی دارید و چیزی که بیشترین زمان و هزینه را از شما می‌گیرد را هم در نظر بگیرید. از کارمندان هر بخش اطلاعات کسب کنید. آنها احتمالا نقطه ضعف‌هایی را می‌بینند که شما نمی‌توانید.

اگر در حال آزمایش یک استراتژی جدید برای شبکه‌های اجتماعی خود هستید، ممکن است با پرسیدن این سوالات از خودتان شروع کنید.

اول: اگر من به جای مشتری بودم، چه چیزی ممکن بود جلوی خرید یا برقراری ارتباط من با این کسب و کار را بگیرد؟ چه چیزی محرک من برای کلیک کردن میشد؟

دوم: چه چیزی ممکن است بزرگ ترین مانع ثمربخشی کارمندان من، یا توانایی آنها برای انجام کار موثر باشد؟ چه چیزی تلاش آنها را بی اثر می‌کند؟

6. فرصت‌های خود را در نظر بگیرید

این شانس شما برای داشتن رویاهای بزرگ است. فرصت‌هایی که برای استراتژی شبکه‌های اجتماعی‌تان آرزو دارید ولی صرفا توقع دستیابی به آن ها را ندارید کدامند؟

برای مثال، ممکن است آرزوی این را داشته باشید که تبلیغات اینستاگرام شما یک جمعیت بزرگتر و جدید تر را جذب کند. شاید امیدوارید که ویدئوهای یوتیوب شما 10 هزار ویو بگیرد و فروشتان را 10% بالا ببرد.

موضوع هرچه که باشد، بسیار مهم است که فرصت‌های احتمالی را در تحلیل سوات خود بگنجانید. از خودتان این سوالات را بپرسید: می‌خواهم کسب و کارم چه تکنولوژی‌هایی به کار ببرد تا موثرتر واقع شود؟ میخواهم به چه مخاطبان هدفی دسترسی پیدا کنم؟ کسب و کارم چگونه می‌تواند در بازار امروزه برجسته تر شود؟ موردی هست که در آن مشتری از ما ناراضی باشد و بتوانیم با استراتژی شبکه‌های اجتماعی آن را رفع کنیم؟

لیست فرصت ها و نقاط ضعف با هم رابطه مستقیم دارند. به محض اینکه لیستی از نقاط ضعفتان نوشتید، باید نوشتن لیست فرصت‌ها با حذف نقاط ضعف برایتان راحت تر شود

7. به تهدید ها فکر کنید

به خصوص اگر مستعد استرس زیاد هستید، به احتمال زیاد همین الان هم لیستی از نگرانی ها را در سرتان دارید.

اگر غیر از این است، کارمندانتان را جمع کنید و طوفان فکری به راه بیندازید. در صنعت شما چه خبر است؟ با رقیبانتان که ممکن است موفقیتتان را محدود کنند در چه حالید؟ آیا تکنولوژی جدیدی که ممکن است با محصول شما در تضاد باشد وجود دارد؟

نوشتن تهدیدها به شما کمک می‌کند تا آنها را به صورت عینی ارزیابی کنید. بر ای مثال، شاید شما تهدیدات خود را بر اساس حداقل و حداکثر احتمال وقوع بنویسید و برای هر بخش جدا تصمیم گیری کنید. اگر یکی از بزرگ ترین تهدیدات شما، پیج پرطرفدار رقیبتان در اینستاگرام است، می‌توانید با بخش بازاریابی خود کار کنید تا محتوایی ارزش آفرین و منحصر به فرد از محصول شما به نمایش بگذارد.

مثال‌هایی از تحلیل سوات

قالب بالا به شما کمک می‌کند تا تحلیل سوات خود را شروع کنید.

اما اگر ذره‌ای شبیه به من باشید، تنها دیدن قالب برایتان کافی نخواهد بود و برای درک عمیق آن، لازمه بدانید در دنیای واقعی چطوری می‌توانید از آن بهره بگیرید. پس، ادامه‌ی مقاله برای شماست.

نمونه‌های تحلیل سوات که مثال زده‌ایم، کامل نیستند و همه‌ی جزئیات را نیز در بر نگرفته اند؛ اما خوشبختانه، به اندازه کافی الهام بخش هستند تا شما نیز تحلیل خود را به همین روش انجام دهید.

تحلیل سوات اپل

بیایید با تحلیل سوات اپل شروع کنیم

تحلیل سوات - چگونه یک تحلیل سوات (SWOT) خوب بنویسیم - نیماد

نقاط قوت اپل

صحبت از نقاط قوت اپل که میش‌ود، گزینه‌های زیادی جلوی چشممان می‌آید. در اینجا 3 مورد برتر را می‌نویسیم.

 1. استقبال برند
 2. قیمت بالا
 3. محصولات خلاقانه

برند اپل به شکل غیر قابل انکاری ارزشمند است. این کمپانی به عنوان ارزشمند ترین کسب و کارهای جهان شناخته می‌شود. از آنجایی که به سادگی قابل تشخیص است، اپل می‌تواند محصولات جدیدی تولید کند و مطمئن باشد که تنها به لطف اسم برند، پر فروش خواهد بود.

این میزان از استقبال برند به توانایی فروش محصولات اپل منجر می‌شود. برای مثال، در سال 2019، شرکت اپل 72.9 میلیون آیفون در مقایسه با 70 میلیون گوشی گلکسی سامسونگ فروخت. این علی رغم اختلاف قیمت بین دو پرچمدار سامسونگ و آیفون بود. ( پرچمدار سامسونگ 100 دلار ارزان تر بود). گاهی مردم، به قیمت به اندازه استقبال از یک برند اهمیت نمی‌دهند.

در آخر، محصولات خلاقانه : اپل این شهرت را از هیچی کسب نکرده است. آنها محصولات فوق خلاقانه‌ای تولید می‌کنند که اغلب در خط مقدم این صنعت هستند.

نقاط ضعف

حال بیایید به 3 نقطه ضعف اپل نگاهی بیندازیم.

 1. قیمت بالا
 2. اکوسیستم بسته
 3. کمبود آزمایش

درحالی که قیمت بالای محصولات اپل جلوی خرید مشتریان متوسط و رو بالای آن را نمی‌گیرد، مانع خرید مشتریان سطح پایین تر می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اپل همچنن از انحصاری بودنش بسیار رنج می‌برد. این کمپانی تمام محصولات و خدماتش را خودش به صورت درون سازمانی کنترل می‌کند. و درحالی که بسیاری از مشتریانش به همین دلیل هوادارانش شده اند، تمام بار بر روی دوش کارکنان این کمپانی افتاده است.

همچنین کنترل سفت و سخت اپل بر توزیع محصولاتش، دسترسی بازارشان را محدود می‌کند.

در انتها، اپل به داشتن استانداردهای بالا معروف شده است و وقتی صحبت از تولید و توزیع محصول می‌شود، این برند سطح بالایی از پرستیژ را حمل می‌کند. اما این موضوع، اپل را ریسک کردن و تجربه‌ی آزاد محصولات جدیدی که ممکن است حتی شکست بخوردند منع کرده است.

فرصت‌ها

حال بیایید نگاهی به فرصت‌های اپل بیندازیم. تشخیص فرصت‌های رشد اپل به محض اینکه نقاط ضعف را در نظر بگیرید بسیار آسان می‌شود. در اینجا لیستی از 3 فرصتی که به ذهن می‌رسد آورده شده است.

 1. گسترش گزینه‌های توزیع
 2. ساخت خطوط تولید جدید
 3. پیشرفت‌های تکنولوژیکی

یکی از بزرگ‌ترین نقطه ضعف‌های اپل، شبکه‌ی توزیع آن است، که به نام انحصار، بسیار کوچک باقی مانده است. اگر اپل شبکه‌ توزیعش را گسترش دهد و کسب‌ وکارهای شخص ثالث را برای فروش محصولاتش فعال کند، می‌تواند به مردم بیشتری در سطح جهان دسترسی پیدا کند و بسیاری از نگرانی ها را از دوش کارکنانش برمی‌دارد.

همچنین بسیاری از فرصت‌ها برای تولید محصولات جدید اپل وجود دارد. اپل می‌تواند ساخت محصولاتی اقتصادی‌تر برای دسترسی سطح بزرگ‌تری از جمعیت، یا وارد شدنش به صنعت‌های جدید (مانند اتومبیل‌های خودران اپل) را مد نظر بگیرد.

و در نهایت، اپل می‌تواند پیشرفت فنی محصولاتش را ادامه دهد. می‌تواند محصولات موجود را اصلاح کند و مطمئن شود که هر محصول امکانات بی نظیری را تا جای ممکن ارائه می‌دهد.

تهدید‌ها

حال بیایید نگاهی به تهدیدهای اپل بیندازیم. چه باور کنید یا نه، واقعا تهدیدهایی برای این شرکت وجود دارد.

در اینجا 3 مورد از بزرگ‌ترین تهدیدهای اپل را آورده ایم:

 1. رقابت سخت
 2. دعوی حقوقی(شکایت‌ها)
 3. مشکلات بین المللی

اپل تنها شرکت خلاق تکنولوژی نیست، و همچنان رقابتی سرسختانه با سامسونگ، گوگل و سایر ابر قدرت‌ها دارد. بسیاری از نقطه‌ ضعف‌های اپل مانعی برای رقابت بهتر با سایر شرکت‌های تکنولوژی که آزادی عمل بیشتری دارند، یا در سیستمی بسته فعالیت نمی‌کنند شده است.

تهدید دوم برای اپل شکایت‌هاست. تا کنون، اپل با شکایت‌های زیادی به خصوص از طرف سامسونگ رو به رو بوده و تنها برنده یکی از آن‌ها شده است. این شکایت‌ها اعتبار اپل را خراب می‌کنند و می‌توانند منجر به رانده شدن مشتری‌ها و خریدشان از جای دیگری شود.

و مورد سوم، اپل نیاز به بهبود دسترسی بین المللی اش دارد. این شرکت رتبه یک چین نیست و روابط مثبتی هم با دولتش ندارد. در هند، که بزرگ‌ترین بازار مصرف کننده در را جهان دارد، درصد فروش محصولات اپل پایین است و کمپانی با مشکلاتی برای آوردن فروشگاه‌هایش به هند مواجه است.

اگر اپل نتواند مانند سامسونگ یا گوگل در سطح جهانی رقابت کند، خطر عقب ماندگی در این صنعت را دارد.

تحلیل سوات استارباکس

حال بیایید در مثالی دیگر استارباکس را در یکی از قالب‌های سوات تحلیل کنیم.

اگر استارباکس بودیم قالب سوات ما بدین شکل می‌شد:

تحلیل سوات - چگونه یک تحلیل سوات (SWOT) خوب بنویسیم - نیماد

رستوران غذای تایلندی و تحلیل سوات

بعضی از کسب و کارهای کوچک ممکن است با تحلیل سوات برندهای بزرگی مانند اپل و استارباکس مشکل داشته باشند.پس در اینجا مثالی از نحوه به تصویر کشیدن هر عنصر از رستوران نوشته شده است.

تحلیل سوات - چگونه یک تحلیل سوات (SWOT) خوب بنویسیم - نیماد

درحالی که یک رستوران تایلندی یا هر رستوران دیگری ممکن است به اندازه اپل نگران شکایت ها و دعوی حقوقی سطح بالا نباشد، در عوض نگرانی این کسب و کارهای کوچک رقیبان و مزاحمت‌هایی است که در زمین بازی آنها باورد میشوند.

تحلیل سوات فروشگاه‌های محلی

در مثالی دیگر از کسب و کار کوچک، یک مغازه محلی ممکن است به خوبی در محله‌اش شناخته شده باشد، اما زمان زیادی برای حضور آنلاین یا ارائه محصولاتش در آنلاین شاپ‌ها بخواهد. به همین دلیل، برخی از نقاط قوت و فرصت‌های آن ممکن است به عوامل فیزیکی مربوط باشد در حالی که ضعف‌ها و تهدیدها ممکن است به موقعیتهای آنلاین مربوط شوند.

تحلیل سوات - چگونه یک تحلیل سوات (SWOT) خوب بنویسیم - نیماد

چه موقع از تحلیل سوات استفاده کنیم

روی هم رفته، تحلیل سوات میتواند چالش‌های بزرگ و کوچک را اندازه گیری و با آنها مقابله کند و فرصت‌ها، نقاط قوت و ضعف را دریابد.

درحالی که مثال‌های بالا به طور کلی بر روی کسب و کارها تمرکز دارد، شما همچنین می‌توانید از یک تحلیل سوات برای اندازه گیری و پیش بینی موفقیت یک محصول در بازار هم استفاده کنید

امیدواریم الگوی SWOT ما تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل تجاری شما را تکمیل کند و بینش عادلانه ای در مورد نحوه بهینه سازی محصولاتتان برای بازده بیشتر و موانع کمتر ارائه دهد.

منبع : HubSpot

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034