لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

12 درس‌ کار‌آفرینی از فیلم شبکه اجتماعی

کارآفرینی از فیلم

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فیلم شبکه‌ی اجتماعی، داستان چگونگی تشکیل فیس بوک را و سازنده‌ی آن مارک زاکربرگ را نشان می‌دهد که چگونه طی ۵ سال به ثروت هنگفتی رسید. طبق روایت این فیلم، مارک از سمت دوست دخترش رد می‌شود و پس از آن تصمیم می گیرد از توانایی هایش استفاده کند و به جای یک دوست، میلیون ها دوست پیدا کند.

وی ابتدا در دانشگاه سایتکی می سازد و عکس دانشجویان را در آن می گذارد تا دیگران به برترین ها رای بدهند (با معیار ظاهر)، سپس به دلیل هک کردن سرور اصلی دانشگاه مورد مواخذه کمیته انضباطی قرار می گیرد. پس از آن بعد به سیم آخر زده و با استفاده از ایده دو دانشجوی دیگر( دوقلوهای وینکلووس) فیس بوک را طراحی می کند که به صورت غیر قابل باوری و ناگهانی اعضای آن افزایش می یابد و تا الان به ۵۰۰ میلیون نفر رسیده است. باز هم به دزدی ایده بازخواست می‌شود. این فیلم دفاعیات و چگونگی رخدادها و وقایع ساخت فیسبوک را به طرز زیبایی به تصویر می‌کشد.

درس‌های کارآفرینی از فیلم

 1. گاهی چیزهایی واجب‌تر از مدرسه هم در زندگی وجود دارد

اولین درسی که می‌توانید از این فیلم بگیرید این است که در زندگی چیزهای مهم‌تری از درس و مدرسه هم وجود دارد و همیشه نباید گوش به فرمان سیستم بود.

بیل گیتس و مارک زاکربرگ هر دو دانشگاه را ترک کردند تا رویاهایشان را دنبال کنند. در نهایت هم مایکروسافت و فیسبوک را خلق کردند. بیلیونرهای دیگری که همگی دانشگاه را با هدف محقق کردن رویایشان ترک کرده اند: استیو جابز (اپل)، پاول آلن (مایکروسافت)، رالف لورن (طراح مد)، مایکل دل (کامپیوترهای دل) و یا افرادی که حتی به دانشگاه هم نرفتند مانند: والت دیزنی، کوکو شانل، و هنری فورد.

وقتی ایده بزرگی درون خود دارید، آن را بر هر چیز دیگری مقدم شمارید. رویای خود را دنبال کنید و با افراد باهوش و با استعداد ارتباط بگیرید. سعی کنید در چنین مواقعی، تحصیلات خود را به روشی انتخاب کنید که کسب و کار خود را هم در کنار آن داشته باشید. فارغ‌التحصیل شدن در یک رشته و نداشتن تجربه، شما را از هدفتان دور می‌کند و باعث می‌شود نتوانید خیلی سریع به موفقیت برسید. سعی کنید به جای آموختن درس‌های زیاد، بیشتر تجربه کسب کنید تا از این طریق بتوانید کسب و کار خود را آغاز کنید.

بدیهی است که برای تمام حرفه‌ها و کسب و کارها چنین نیست و برخی از کسب و کارها نیاز به تحصیلات لازم دارند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید پزشک شوید، مدرسه برای شما بسیار ضروری است اما برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق و دارای ایده‌های بزرگ، ممکن است مدرسه نتواند چندان کارساز باشد. شما برای موفقیت در حوزه کارآفرینی باید تجربه‌ زیادی داشته باشید. همیشه این مطلب را به خاطر داشته باشید که شما همیشه فرصت این را خواهید داشت که بعد از تجربه در زندگی واقعی، به دانشگاه برگردید و تحصیلات خود را کامل کنید.

2. ایده مهم نیست، اجرا مهمه

جمله‌ی معروفی هست که می‌گوید : هیچ ایده‌ی اصیل و بکری وجود ندارد. همچنین عده زیادی از حکیمان و عرفا بر این باورند که تمام انسان‌ها در یک ذهن جمعی گیر افتاده‌اند و همه‌ی ما به ایده‌ها و الهامات مشترکی دسترسی داریم. مهم این است که چه کسی می‌تواند این الهامات را بشنود و بهره بگیرد.

آرون سورکین، نویسنده‌ی فیلم “شبکه‌ی اجتماعی” گفته است که هیچ کس دقیق نمی‌داند چه اتفاقی بین زاکربرگ و  دوقلوهای وینکلووس و ادواردو ساورین (شریک او) افتاد. اما مشخص است که فیسبوک به اینجا رسید چون زاکربرگ اعتماد به نفس، بینش و نظم کافی برای ساخت و قدرتمند کردن آن را داشت. بنابراین، اگر ایده‌ای دارید، باید بدانید که احتمالا تنها فردی نیستید که به ذهنتان رسیده است. ماموریت شما این است که آن ایده را محقق کنید. در این فیلم نیز گوشه‌ای از تلاش زاکربرگ را می‌توانید ببینید؛ اینکه وی چگونه با چند هفته کار سخت اولین چشم انداز از فیسبوک را ساخت.

3. تغییر خیلی سریع رخ می‌دهد

عبارت ” از ایده تا عمل” قرار نیست یک عمر طول بکشد. مارک زاکربرگ اثبات عینی این مطلب است که می‌توانید در یک چشم به هم زدن زندگی‌تان را تغییر دهید. اگر ایده‌ای دارید، تعلل نکنید. به محض اینکه ایده‌ای اجرا شود، راهی برای بالا کشیدن و تغییرات شرایط فعلی شماست. تغییر به سطح جدیدی از زندگی که از آن بی‌خبر بوده‌اید.

ادواردو ساروین، شریک مارک بود و درحالی سهام او در شرکت کم شد که سهام سایرین هیچ تغییری نکرده بود. به گفته‌ی بعضی‌ها علت آن خیانت مارک است اما در حالی که مارک زاکربرگ در عشق خود به کارش غوطه‌ور شده بود و روی شرکتش کار می‌کرد، به نیویورک رفت تا درس را ادامه داد. هرکس که جای زاکربرگ بود میتوانست حس کند که تنها مانده و در زمانی که بیشترین نیاز را به شریکش دارد او را رها کرده است. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که مهم ترین عوامل موفقیت هر رابطه‌ای، چه کاری و چه شخصی، نشان دادن حضور خود، توجه و اختصاص زمان است.

4. بدانید که چگونه باید خدمات ارائه دهید

محبوبیت سریع و به سرعت فیسبوک هیچ ربطی به مهارت برنامه‌نویسی مارک زاکربرگ نداشت. او می‌توانست یک میلیون سایت متفاوت دیگر را برنامه نویسی کند، اما سایتی که او برای برنامه نویسی انتخاب کرد ارزش زیادی برای کاربرانش تولید می‌کرد و همین موضوع، آن را از طریق بازاریابی دهان به دهان که قوی‌ترین نوع بازاریابی است، جهانی کرد.

ارزش هایی که فیسبوک برای کاربرانش ارائه می‌کرد از این قبیل بود:

  • کاربران را متحد می‌کرد.
  • به کاربران اجازه می‌داد تا خودشان را معرفی کنند.
  • کاربران می‌توانستند با عزیزانشان و حتی جهان در ارتباط باشند.
  • کاربران می‌توانستند برای خود روابطی عاشقانه ایجاد کنند.

این خدمت رسانی واقعی است. اگر می‌خواهید در کسب‌و کارتان بدرخشید، باید بدانید که چگونه خدمت ارائه دهید. کلید موفقیت در همین است و سایر موارد فقط جزئیات کار است.

5. اول محتوا و جامعه، دوم درآمد

زاکربرگ واقعا هوشمندانه عمل کرد چرا که در همان ابتدای کار به دنبال تبلیغات نرفت. یکی از بهترین درس‌های این فیلم این است که اگر محصول جالبی دارید، آن را خیلی سریع به فروش نگذارید. بله، درست است که همه به دنبال فروش هستند اما اگر محصولات خوبی داشته باشید، بهترین نوع محتوا را ارائه دهید و جامعه بزرگی از مشتریان و کاربرانی که به شما اعتماد کرده اند بسازید، فروش به صورت خود به خود رشد می‌کند. همانطور که گفته شد، در جایی که ترافیک رشد کند، درآمد به همراهش خواهد آمد. پس محتوا و جامعه‌ای بسازید، درآمد به دنبال آن می‌آید.

6. موفقیت را به عنوان نتیجه نهایی ببینید

بیننده‌ی فیلم ” شبکه‌ی اجتماعی” از ابتدای فیلم می‌داند که هر چه پیش آید، دست آخر موفقیت نتیجه‌ی تلاش‌های زاکربرگ است.

دانستن همین نکته حس خوبی به بیننده منتقل می‌کند و این یکی از بهترین دیدگاه‌ها در زندگی‌ست. مهم نیس چه پیش می‌آید، با دیدگاه موفقیت پیش بروید و موفقیت هم از آن شما می‌شود. مهم نیست روی ایده شماره 1 یا شماره 1000 کار می‌کنید، مهم این است که موفقیت را در ذهن خود نگه دارید و بدانید که می‌توانید خودتان پایان داستان را بنویسید.

7. بگذارید پول شما را پیدا کند

وقتی محصول خوبی ساخته‌اید که ارزش و خدمات زیادی به مشتری می‌دهد، آنها به دوستان خود در این باره می‌گویند. اگر به صورت مستمر به ارائه و ارتقای سطح بالایی از ارزش ادامه دهید، پول از سمت مشتریان و مصرف کنندگانتان شما را پیدا خواهد کرد. درست به همان شکلی که سرمایه‌گذاران شما را پیدا خواهند کرد.

سرمایه ‌گذاران می‌خواهند که روی شرکت‌هایی سرمایه گذاری کنند که پویایی، ابتکار عمل و داستانی برای تعریف کردن دارند و امروزه چیزی بیشتر از یک ایده می‌خواهند. مصرف کنندگان هم نمی‌توانند یک ایده بخرند. آنها فقط می‌توانند کالا و خدمات بخرند. بر روی شگفت انگیز کردن محصول تمرکز کنید و خودش شروع به فروش خواهد کرد. بگذارید پول شما را دنبال کند و نه شما پول را.

8. رابطه‌ی عاشقانه جذاب است، اما می‌تواند شما را عقب بیندازد

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید نوشته است که یکی از اصلی‌ترین دلایل دیرتر موفق شدن مردان است است که بخش اعظمی از سال‌های اولیه جوانی خود را به دنبال روابط گذراندند. انرژی خلاق شما می‌توان با دنبال کردن این مسائل هدر رود. کارآفرینان باید این انرژی را حفظ کنند و مغتنم شمارند. روی کسب‌و کار خود متمرکز شوید و عشق شما را دنبال خواهد کرد.

9. به دست نیاوردن یک نعمت است

به دنبال چیزی که بالاتر گفته شد، گاهی سرنوشت برای ما برای چیزهای بزرگ تری نوشته است. تصور کنید که ممکن بود چه اتفاقی بیفتد اگر آن شب سرنوشت ساز، مارک زاکربرگ دختر مورد علاقه‌اش را به دست می‌آورد. به احتمال زیاد دیگر فیسبوکی وجود نداشت. در بسیاری از مواقع، خلاقیت از خشم نشات می‌گیرد.

وقایع زندگی خود را اینگونه بی‌نقص تفسیر کنید و اگر به چیزی که خواسته‌اید نرسیدید، تصویر بزرگ‌تری را در نظر بگیرید. به دست نیاوردن‌ها را یک موهبت از سمت کائنات ببینید و علتش را ذخیره فضای کافی برای اتفاقات بزرگ‌تر آینده بدانید. افسرده و گوشه نشین نباشید، خلاق باشید و اتفاق خلق کنید. از آن انرژی و فکر درونی که به شما می‌گوید: آخی طفلکی! خلاقیت در آورید. کسی چه می‌داند، شاید آن شخصی که در حال حاضر شما را ترد می‌کند شروع و جرقه‌ی کسب و کار میلیارد دلاری شما شود.

10. تمرکز کنید

زاکربرگ بعد از اینکه الهامات و ایده‌ای برای ساخت فیسبوک دریافت کرد، مستقیم به سراغ ساخت آن رفت. او آنقدر متمرکز و متعهد بود که در کمتر از یک ماه زندگی‌اش را برای همیشه تغییر داد. چند نفر از ما توانایی انجام چنین کاری را دارد؟ اگر ایده‌ خوبی برای درخشیدن دارید، از سرمایه‌گذاری انرژی و زمان خود نترسید. فراموش نکنید که با فکر کردن و تمرکز بر چیزی آن را گسترش می‌دهیم.

ایده های خود را ساده نگیرید. میل شدیدی را برای تحقق آن‌ها در خود پرورش دهید. زمان منتظر هیچکس نمی ماند. به مشغول شدن مشغول شوید. کائنات به کارهای متمرکز و جسورانه احترام می گذارد و تعجب خواهید کرد که وقتی روی یک چیز در یک زمان تمرکز کنید چقدر می توانید پیشرفت کنید.

11. قرار نیست همه از شما راضی باشند

هنگامی که شروع به پیشرفت می‌کنید، نمی‌توانید انتظار یک رفتار را از همه داشته باشید. برای اینکه موفق بمانید و نظر سایرین بر اعمالتان تاثیر نگذارد باید یک سپر دفاعی ایجاد کنید که تمام انرژی‌های منفی را که به هنگام پیشرفت با آن مواجه می‌شوید بازتاب دهد.

وقتی می ایستید و شروع به درخشیدن می کنید، به یک هدف تبدیل می شوید. به منتقدان و دشمنانتان عادت کنید. گاهی اوقات آنها چیزهای واقعا خوبی برای گفتن دارند و می توانند به رشد شما کمک کنند. به یاد داشته باشید که دشمنان شما همچنان شما را تماشا می کنند و به احتمال زیاد طرفدار شماره یک شما هستند.

کارآفرینی از فیلم
جمله‌ی معروف فیلم که میگوید: شما نمی‌توانید 500 میلیون دوست پیدا کنید بدون اینکه اندکی دشمن هم بسازید.

12. رفتارتان را با دوستانتان عوض نکنید

پول بسیاری از آدم‌ها را عوض می‌کند. سعی کنید که شما از این دسته افراد نباشید. دوستی‌های خود را محکم‌تر از پول خود نگه دارید. پول می‌آید و می‌رود اما این دوستی‌ها هستند که قیمتی ندارند. قطعا نمی‌خواهید آن فردی باشید که روی تپه‌ای از پول به تنهایی نشسته است.دوستان خوب و عشق قیمت گذاری نمی‌شوند. قدر این‌ها را بدانید چرا که همین احساس تعلق‌هاست که زندگی را ارزشمند می‌کند.

منبع : huffpost.com

کارآفرینی از فیلم - 12 درس‌ کار‌آفرینی از فیلم شبکه اجتماعی - نیماد

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034