لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام برای کسب و کار من چیست؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این مقاله، تعدادی از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام را به صورت کلی برای کسب و کار شما بررسی می‌کنیم. نرم افزار CRM کلید مدیریت ارتباط با مشتریان کسب و کار شماست، مسئله‌ای که امروزه دغدغه تمام کسب و کارها چه کوچک و چه بزرگ شده است. سی آر ام ابزاری‌ست که با آن تمامی ارتباطات و تعاملات تیم شما، با مشتریان، چه آنهایی که هنوز تبدیل به مشتری دائمی نشده‌اند و چه مشتریان دائم شما را پیگیری و مدیریت می کند. همچنین به شناسایی فرصت‌هایی که ممکن است با پیگیری تبدیل به مشتری شوند کمک می کند.

سی آر ام به چه معناست؟

کلمه‌ی CRM مخفف شده‌ی عبارت (Customer Relationship Management) به معنای مدیریت ارتباط با مشتری است. سی آر ام را بیشتر به عنوان یک ابزار و نرم افزار ارتباط با مشتری می‌شناسند؛ که البته تفکر اشتباهی است. سی آر ام یک شیوه فکری است که با استفاده از این نرم افزار به تحقق می‌پیوندد.

سی‌ آر ام یک روند برنامه‌ریزی شده برای مدیریت ارتباط با مشتریان فعلی و آتی کسب و کار‌ها است. سی آر ام هر استراتژی یا هر روشی که با استفاده از داده‌ها به ساختن یک ارتباط با مشتری، بهبود و مدیریت تعامل بپردازد را تداعی می کند.

چرا سی آر ام؟

مگر یک کسب و کار بی مشتری می‌شود؟ مشتریان مهم‌ترین گنج کسب و کارها هستند و سیستمی که بتوان با آن مشتریان را حفظ کرد و افزایش داد چراغ جادوی کسب و کار می‌شود.

11 سوال که می‌گوید به سی آر ام نیاز دارید

 1. به مشتریان قول انجام کاری را می‌دهید ولی فراموش می‌کنید؟
 2. احساس می‌کنید در بین اطلاعات پراکنده‌ی کسب و کارتان گم شده‌اید و امکان دسته بندی و پیگیری را ندارید؟
 3. بسیاری از مشتریان جدیدی که برای خرید با شما تماس می‌گیرند را از دست می‌دهید؟
 4. استراتژی فروش و بازاریابی خود را پیدا نکرده‌اید و نمی‌دانید تبلیغات در کجا برای شما مناسب‌تر بوده است؟
 5. قرارها و جلسات خود را فراموش می‌کنید؟
 6. ایده‌ای ندارید از اینکه کسب و کار شما رو به افت است یا رو به رشد؟
 7. مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا پیام مشتری را پیدا کنید و به او پیامی بدهید؟
 8. در هر بار تماس مشتریان شما ناچارند خودشان را معرفی کنند؟
 9. اگر یکی از کارمندان شرکت شما را ترک کند چون که فقط خود آن شخص قادر به درک الگوریتم و سیستم شما بود کارهایش زمین می‌ماند؟
 10. نمی‌دانید چطور پیگیری فروش کارمندان را کنترل کنید؟
 11. ابزاری برای ترغیب کارمندانتان به فروش بیشتر ندارید؟
 12. هر یک از کارمندانتان فرآیند فروش خودش را دارد و تلاش می‌کند تا به شیوه خودش بفروشد؟
 13. یه تعطیلات یا مسافرت کوچک ، فروش شما را متوقف می‌کند و شما را مدت‌ها عقب می‌اندازد؟
 14. اگر مشتری از شما شکایتی داشته باشد، باید کل اعضای کسب و کارتان را برای پاسخ و یافتن مشکل دور خود جمع کنید؟
 15. پیام‌های مشتریانتان را گم می‌کنید؟
 16. نمی‌دانید بودجه بازاریابی خود را در کجا خرج کنید و یا تبلیغات در کدام بخش موثرتر بوده است؟

اگر این مسائل برای شما دغدغه شده است، باید خیلی جدی به فکر بهره‌گیری از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام باشید.

مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام برای کسب و کار شما

۱. پایگاه داده متمرکز

ذخیره‌ی اطلاعات مشتریان واقعا آسان نیست! هر چه رشد کسب و کار شما هم بیشتر می‌شود این مسئله به دغدغه بزرگ‌تری تبدیل می‌شود. در دنیای رقابتی امروز شما باید بتوانید تک تک مشتریان و سوابق فعالیت آن‌ها را بشناسید و استراتژی مناسب را برای هر مشتری به صورت شخصی سازی شده در نظر بگیرید. همچنین تک تک اعضای تیم و کارمندان شما نیز باید مشتریان را بشناسند و به سوابق آن‌ها دسترسی داشته باشند.

این نرم افزار امکان دسترسی به اطلاعات تک تک مشتریان، سرنخ‌ها و فرصت‌ها را به شما و همه‌ی اعضای تیمتان در هر زمان می‌دهد تا دیگر اطلاعات تنها در دست یک نفر به صورت محفوظ و پوشه بندی شده نباشد و وقت زیادی برای یافتن سوابق مشتریان در پرونده‌ها صرف نکنید.

۲. مدیریت کلیه ارتباطات داخلی و خارجی

مدیریت کلیه ارتباطات اعضای تیم با یکدیگر و کارشناسان فروش با مشتریان یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام است. کارشناس فروش می‌تواند از طریق این نرم افزار جزئیات تعاملات مشتری از جمله تماس‌ها، ایمیل، و … را ردیابی کند.

3. ساده سازی روتین‌ها

نرم افزار سی آر ام به کارشناس فروش کمک می‌کند تا زمان پیگیری بعدی مشتری و میزان اهمیت آن را تعیین کند. این موارد و بسیاری از کارهای روتین دیگر که اکثرا به فراموشی سپرده می‌شوند همگی با استفاده از گردش کار سی آر ام مدیریت شده و سر وقت انجام می‌شوند.

گردش کار جریان کارها و فعالیت‌ها را خودکار می‌کند تا جایی که کار تکمیل شود و از این طریق زمان زیادی را حفظ می‌کند. گردش کار همچنین خطاهای انسانی را کاهش می‌دهد و فرآیندها را کارآمدتر می‌کند.

4. خودکار سازی ورود اطلاعات

با این استفاده از این نرم افزار، دیگر لازم نیست اطلاعات تماس مشتری را به صورت دستی و با صرف وقت ثبت کنید و تمام این اطلاعات، از جمله ایمیل‌ها، تماس‌ها، جلسات، تیکت‌ها و تعاملات به صورت خودکار در سیستم ثبت می‌شوند.

5. یادآوری پیگیری

سی آر ام کلیه فعالیت‌های مشتریان را ضبط می‌کند و به کارشناس فروش کمک می‌کند تا بداند چه زمانی مشتری را پیگیری کند و یادآورهایی به این منظور در نرم افزار تنظیم می‌شوند. از این طریق، نرخ تولید مشتریان احتمالی(سرنخ‌) به مشتری افزایش می‌یابد.

6. سازماندهی داده

مخاطب قبلا با یکی دیگر از اعضای تیم صحبت کرده است؟ نتیجه چه بوده؟ این‌ها سوالاتی هستند که در صورتی که هر یک از اعضای تیم، شما جوابشان را از طریق جست و جویی ساده در نرم افزار بدانند، از صحبت‌های اضافی با مشتری پرهیز می‌شود و احساس یکپارچگی و حرفه‌ای بودن کسب و کار تان را به مشتریان می‌دهد.

ثبت یادداشت‌ یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام است. کارشناسان فروش می‌توانند بعد از هر تماس یا ارتباط با مشتری یادداشتی را برای آن مخاطب ثبت کنند که برای سایر همکاران قابل مشاهده است.

7. دسته بندی مشتریان

نرم افزار سی آر ام فیلترهای قوی برای دسته بندی مشتریان دارد و به مرور توسط داده‌هایی که از مشتریان ثبت می‌کنید می‌توانید آن‌ها را با معیار دلخواه دسته بندی کنید. به عنوان مثال، شاید بخواهید مشتریان را بر اساس سن، تعداد کارکنان در مجموعه، ماه تولد، فاز پروژه و مرحله‌ی معامله فیلتر کنید. با سی آر ام این امکان برای شما به سادگی فراهم می‌شود.

8. مدیریت گزارش‌های فروش

یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام، بررسی و مدیریت گزارش‌های مهم فروش است. با این نرم افزار می‌توانید اطلاعات مربوط به مشتریان احتمالی (سرنخ‌ها) و معاملات را با داشبورد فروش و سایر ابزارهای تهیه گزارش جمع آوری و سازماندهی کنید.

این نرم افزار امکان مدیریت معاملات را به صورت مناسب‌تری برای کارشناسان فروش مدیریت می‌کند و همچنین مشخص می‌کند که هرکدام از فروش‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارند. از این طریق می‌توانند عملکرد شخصی خود را ارزیابی کنند و کارهای لازم برای رسیدن به سهم خود را پیگیری کنند.

مدیران فروش نیز می‌توانند این گزارشات فروش را ببیند و پیگیری اعضای تیمشان برای دستیابی به سهمیه و معاملات بسته شده را بررسی کنند. رهبران سازمان همچنین می‌توانند میزان درآمد تولید شده را کنترل کنند.

9. پیش بینی عملکرد فروش

توانایی برنامه ریزی استراتژیک و تصمیم گیری هوشمندانه باعث فروش موفق می‌شوند. با گزارش‌هایی که از این نرم افزار دریافت می‌کنید می‌توانید دو شاخص مهم یعنی درآمد ماهانه (MRR) و رشد سالانه (YOY) را بررسی کنید. این مسئله پیش بینی عملکرد را برای رهبران آسان‌تر می‌کند و یکی از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام است که اهمیت بالایی دارد.

10. پیدا کردن پول‌سازترین منبع

همانطور که پیش‌تر گفتیم، این نرم افزار امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید در هر زمان مشتریان عادی، مشتریان احتمالی و سرنخ‌ها را ردیابی کنید و فعالیت‌ها را مرور کنید. سی آر ام بینشی به شما می‌دهد تا ببینید کدام یک از منابع یا فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید برای شما بیشترین سرنخ را ایجاد می‌کند تا با سرمایه گذاری روی آن سرنخ‌ها فروشتان را چندین برابر کنید. این بینش تنها با بررسی و استفاده از اطلاعاتی که در سی آر ام ذخیره شده‌ برای مقیاس گذاری فرآیندها و رشد کسب و کار امکان پذیر است.

۱۰. آسان شدن ارتباطات تیمی

ارتباطات تیمی قوی با استفاده از این نرم افزار در بین اعضای یک تیم و اعضای بخش‌ها با یکدیگر آسان می‌شود. اعضا برای بحث و گفت و گوی تیمی نیازی به ترک سیستم ندارند و ارتباطات با استفاده از نرم افزار تسهیل می‌شود. این ارتباط قوی باعث یادگیری بیشتر و رشد تیمی و به تبع رشد سازمانی می‌شود.

11. نیاز به تعویض نرم افزار نخواهید داشت

بسیاری از شرکت‌ها همچنان که رشد می‌کنند نیاز به تعویض نرم افزارشان دارند، چرا که سرنخ‌هایی که باید پیگیری کنند، مخاطبینی که باید سازماندهی کنند یا به زبان ساده تعداد مشتریانشان بیشتر می‌شود. نرم افزار سی آر ام قابلیت مقیاس پذیری دارد، به این معنی با رشد کسب و کار شما، نرم افزارتان هم به صورت همه جانبه رشد خواهد کرد.

12. با سایر ابزارهای کسب و کار شما یکپارچه می‌شود

بعد از پیاده‌سازی نرم افزار سی آر ام در سازمان و کسب و کار شما، اهمیت یکپارچه سازی آن با سایر ابزارهای کاربردی کسب و کارتان، مانند سایت، پنل پیامکی، نرم افزار حسابداری، ایمیل، تقویم گوگل، فرم‌ها و مجموع داده‌ها، پیاک‌رسان‌ها، ارتباطات تلفنی و … بیشتر می‌شود. این یکپارچه سازی به خصوص در مورد سازمان‌های ایرانی که الزامات قانونی زیاد و فرآیندهای خاصی در حوزه‌های مالی دارند اهمیت بیشتری دارد.

13. وظایف اداری کار آمدتر می‌شود

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام، خودکار سازی وظایف اداری و به تبع، کارآمدتر شدن آنهاست. سی آر ام همه‌ی کارهای اداری شما را ساده می‌کند و کاغذبازیها را کاهش می‌دهد. ورود دستی اطلاعات، جست و جوی ایمیل، ضبط مکالمه، ذخیره اطلاعات تماس و … همگی با اجرای سی آر ام آسان می‌شوند و از این طریق وقت و انرژی اعضای تیم شما در جای دیگری صرف می‌شود. اگر چه خودکار سازی کارهای اداری بر درآمد به طور مستقیم تاثیر نمی‌گذارند اما بر برنامه‌ی اعضا و زمانی که از آنها گرفته می‌شود موثر است.

موارد دیگری از مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام

میانگین استفاده از نرم افزار سی آر ام در بین کارشناسان فروش 73% است

میانگین دوره‌ی بازگشت سرمایه با استفاده از این نرم افزار 13 ماه است.

در حال حاضر 91% از مشاغلی که بیش از 11 کارمند دارند از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

سی آر ام به تنهایی فروش شما را 30% افزایش می‌دهد.

سی آر ام نرخ حفظ و رضایت مشتریان شما را بالا می‌برد.

سی آر ام چرخه فروش شما را کوتاه می‌کند.

سی آر ام دسترسی به اطلاعات را راحت‌تر می‌کند.

سی آر ام به رشد کسب و کار شما کمک می‌کند.

سی آر ام به تیم شما و کارشناسان فروش کمک می‌کند تا معاملات بیشتری ببندند و روابط تجاری مهم را تقویت می‌کند.

تمام اطلاعات مربوط به مشتریان احتمالی (سرنخ‌ها) در یک محل واحد ثبت می‌شوند.

سی آر ام به مدیران در تصمیم‌گیری‌های کلان کمک می‌کند

سی آر ام فرصت‏‌های بازاریابی و فروش را زیاد می‌کند و به عقد سریع‌تر قراردادها کمک می‌کند.

سی آر ام فرایندهای فروش و بازاریابی را تسهیل می‌کند.

بازدهی و تاثیرگذاری تماس‌های تلفنی با مشتری را افزایش می‌دهد.

زمان پاسخگویی به درخواست‌های مشتری کاهش می‌یابد و هیچ گاه فراموش نمی‌شوند.

این نرم افزار شناخت عمیق‌تری نسبت به مشتری ایجاد می‌کند.

مزایای استفاده از نرم افزار سی آر ام را در بین اعضای تیمتان جا بیندازید و با استفاده از آن، رشد روز افزون کسب و کارتان را مشاهده کنید.

حتما شنیده‌اید و یا حس کرده‌اید که وقتی سیستم جدیدی برای سازمان تهیه می‌شود کارمندان آن را نمی‌پذیرند. آنها احساس می‌کنند که نیازی به سیستم جدید نیست و بدون آن سیستم هم کارها پیش می‌رفته است.

بنابراین؛
شما به عنوان یک مدیر باید یادآور زحمات موثر کارمندان شوید، سپس از مزایا و ارزش آفرینی سیستم جدید برایشان توضیح دهید و زمان بگذارید تا آن را بپذیرند.

جهت دریافت نسخه دمو نرم افزار نیماد سی آر ام بر روی لینک زیر کلیک نمایید

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034