لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

چگونه در دورکاری شاد و ثمربخش بمانید

دورکاری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کلید کار در خانه تسلط بر تاکتیک های مدیریت مرز بین کار و خانه است.

برای دوری از بی نظمی و به هم ریختگی کارهاتون در تلاشید؟ شما تنها نیستید.

قبل از کوید 19 در حدود 2.5 درصد کارمندان آمریکایی در خانه کار می کردند. در اوج همه گیری این ویروس، این عدد به 42٪ رسید و اکنون، بسیاری از کارفرمایان در حال به کارگیری برنامه ای برای کار ثابت در خانه هستند. مطالعه اخیر نشان می دهد که 37٪ مشاغل ایالات متحده به راحتی از خانه قابل انجام اند. اینگونه به نظر می رسد که آپشن دورکاری قرار است که ماندگار شود.

برای بعضی ها، ممکن است بار اولی باشد که در خانه کار می‌کنند. برای بعضی دیگر ممکن است بار اولی باشد که به صورت تمام وقت دورکاری می‌کنند. با این تفاسیر، مهم است که نحوه مدیریت مرزهای کار در خانه را یاد بگیریم.

قدم اول برای مدیریت مرزهای کار در خانه این است که بدانید کدام مدل کاری را ترجیح می‌دهید.

مدل دورکاری شما

1 یکپارچه ساز ها

این افراد از پویایی و انعطاف پذیری گردش بین وظایف کاری و غیر کاری لذت می‌برند. آنها برای دورکاری بسیار مناسب هستند و هنگامی که به طور همزمان در هر دو زمینه کاری و غیر کاری پیشرفت می‌کنند، احساس تاثیر گذاری بیشتری دارند.

2 بخش بندها

این افراد ترجیح می‌دهند که مرز های مشخصی بین وظایف کاری و خانه تعیین کنند. بدون مدیریت مرزها، در دورکاری با مشکل مواجه می‌شوند و عموما می‌گویند که با کار در خانه در حالی که و وظایف در هم آمیخته شده اند، احساس نارضایتی و حواس پرتی می‌کنند.

3شرایطی ها

افراد این دسته بین دو گروه بالا قرار می‌گیرند. به این معنی که بسته به شرایط ممکن است ترجیحات هر دو گروه را داشته باشند.

برای شناخت راحت تر مدل کاری حودتان می‌توانید از تست شخصیت شناسی MBTI هم کمک بگیرید.

تاکتیک های رفتاری

راه های متعددی برای مدیریت کار در خانه وجود دارد تا مطمئن شوید که انگیزه خود را با هر مدلی که هستید حفظ می‌کنید.

  • استفاده از تکنولوژی. استفاده از حساب های ایمیل جداگانه (یا فیلتر کردن ایمیل‌ها)، نرم افزارهای برنامه ریزی که زمان‌ کار و خانواده را بلوک بندی می‌کنند، پاسخ های خودکار ( با اس ام اس، ایمیل، چت روم‌ها یا …) یا استاتوس هایی که نشان دهنده وضعیت شما است و مرز های بین خانه و کار را حفظ می‌کنند.
  • اجازه مزاحمت. از پیش فعالیت‌های هر دامنه را تعیین کنید و در هر زمان تصمیم بگیرید که در کدام دامنه هستید و چه مزاحمت هایی را نمی‌پذیرید. برای مثال، شاید ملاقات های کاری تنها زمانی باشد که خانواده‌تان اجازه ایجاد مزاحمت ندارند و یا در زمانی که مختص خانواده است، تنها رئیس شما اجازه تماس گرفتن را دارد. و هر چیزی جز آن بر اساس اولویت و اهمیتش رسیدگی می‌شود.
  • مرز های فیزیکی. این نکته بسیار حائز اهمیت است که در کجا می‌نشینیم. تا جایی که ممکن است مکانی به دور از خانواده‌تان را برای کار برگزینید. در بلند مدت، به دنبال مکان هایی خارج از خانه بگردید که در آن جا بتوانید به راحتی کارهایتان را به انجام برسانید. برای مثال، فضاهای کار اشتراکی گزینه مناسبی‌ست که ممکن است ارزش صرف هزینه را داشته باشند.


تاکتیک های زمانی

دو تاکتیک مربوط به زمان وجود دارد که می تواند به حفظ ترجیحات تقسیم بندی کمک کند.

  • تایم بلاکینگ. این روش به صورت بلوک بندی کردن روزها و بازه های زمانی است که با نوع خاصی از کار یا فعالیت های منزل تکمیل می شود. برای همکاران در محل کار و خانواده و دوستان در خانه روشن کنید که این بازه های زمانی جای بحث ندارند و فقط مختص کاری که تعیین کرده اید هستند. 
  • حفظ تعادل. این تاکتیک به معنای متعادل سازی مقدار زمانی است که شما به کار و خانه اختصاص می‌دهید. که در یک بازه زمانی طولانی تر از بازه زمانی 24 ساعته محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر در اول هفته ساعات بیشتری را به کارتان اختصاص داده اید، با اختصاص ساعات بیشتری به وظایف غیر کاری در آخر هفته این عدم تعادل را جبران کنید. بسیاری از کارمندان خود را با مراقبت های گاه و بیگاه از بچه هایشان و تعیین ساعات خاصی از روز برای کار مثلا صبح های بسیار زود یا اواخر شب وفق می‌دهند. یا بعضی دیگر به صورت فصلی کار می‌کنند و بعد به تعطیلات طولاتی مدت می‌روند.

تاکتیک های ارتباطی

تمام تاکتیکهایی که تا کنون مورد بحث قرار گرفت به این بستگی دارد که شما چگونه منطق پشت تصمیماتتان را بیان می‌کنید.

  • مدیریت انتظارات. نباید انتظار داشت که همکاران یا اعضای خانواده‌تان از مرزهایی که برای خودتان تعریف کرده اید آگاهند و یا قصد و نیت شما را می‌خوانند. لازم نیست وضعیت شخصی خود را کاملا برای همکارانتان آشکار کنید، فقط یک توضیح ساده و واضح کافیست. هنگام مدیریت انتظارات در خانه، برای اعضا توضیح دهید که چرا از برخی روشهای خاص استفاده می کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها متوجه شده اند که شما در حال مدیریت مرزها هستید تا بتوانید در ساعات غیر کاری‌تان در کنارشان حضور کامل داشته باشید.
  • نقض قوانین. ممکن است گاهی به سادگی قوانینمان نقض شود اما این شما هستید که در این موقعیت ها تعیین می‌کنید که رشد کنید یا تغییر کنید.  سخت ترین قسمت فرآیند اینجاست. ثابت قدم باشید، اما در عین حال همدل و منطقی باقی بمانید.

از بسیاری جهات، کار در دفتر کاری برای مدیریت مرزها آسان تر است. فاصله فیزیکی کار ما را راحت می‌کند. اما امروزه ، همانطور که به سمت فرصت های بیشتری برای دورکاری پیش می‌رویم، این مسئولیت ماست که روش های انجام درست آن را یاد بگیریم.

با تفکر در مورد ترجیحات دورکاری خود شروع کنید. تعیین کنید که در کدام دسته قرار می‌گیرید و سپس روش های فوق را آزمایش کنید. به خاطر داشته باشید که با کسب تجربه بیشتر، پیشرفت بهتری خواهید داشت. مرتب روش های مختلف را آزمایش کنید و زمان و مکان خود را تحت مالکیت بگیرید. شما سزاوار بهترین ها هستید.

منبع : psychologytoday

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034