لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

مدیر فروش کیست؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مدیر فروش کیست؟

کار مدیر فروش، هدایت تیم‌های فروش می‌باشد. تعیین اهداف فروش، تحلیل داده‌های به‌دست‌آمده از بازار و توسعه برنامه‌های آموزشی برای نمایندگان فروش سازمان، از وظایف مدیران فروش است.

مسئولیت‌های مدیران فروش بسته به‌اندازه سازمان متفاوت است، اگرچه اکثر آن‌ها به مدیریت نحوه توزیع محصولات و خدمات از طریق تعیین قلمروهای فروش، تعیین اهداف فروش و برگزاری برنامه‌های آموزشی برای نمایندگان فروش سازمان می‌پردازند، در برخی موارد آن‌ها کارهای مربوط به استخدام و آموزش نیروی کاری جدید در بخش فروش را نیز بر عهده‌دارند.

مدیران فروش با ارائه راه‌های بهبود عملکرد به نمایندگان فروش سازمان کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین باواسطه‌های فروش و توزیع‌کنندگان در ارتباط هستند.

آیا مدیر فروش، خودش فروشنده است؟

بلی. مدیر فروش باید خودش یک فروشنده تمام‌عیار باشد؛ اما ممکن است درزمانی که مدیریت فروش را انجام می‌دهد، مستقیماً کار فروشندگی را نکند.

او باید به فن‌های مختلف فروشندگی مسلط باشد؛ اما حتماً روش‌های فروشی هم هست که ممکن است مدیر فروش با آن‌ها آشنایی نداشته باشد.

علم فروش هرروز در حال تغییر و تکمیل شدن است. پس در کل انتظار داریم که او خودش فروشنده خوبی باشد و دائماً خودش را آپدیت کند.

یک فروشنده که خودش مستقیماً درگیر فروش است هم می‌تواند مدیر فروش خوبی باشد. در بسیاری از کسب‌وکارهای خرد و متوسط، مدیر فروش هم مستقیماً درگیر فروش است.

مسئولیت‌ها و وظایف مدیر فروش

مدیران فروش وابسته به اینکه در چه صنعتی و چه شرکتی با چه ابعادی کار می‌کنند دارای وظایف مختلف می‌باشند. ولی موارد زیر ازجمله مهم‌ترین وظایف مدیران فروش در شرکت‌های متوسط و بزرگ در صنایع مختلف است:

مدیر فروش

نظارت بر مدیران فروش استانی و منطقه‌ای و کارکنان آن‌ها (در شرکت‌های بزرگ)

حل مشکلات مشتری در رابطه با فروش و خدمات پس از فروش

تهیه بودجه فروش و تائید هزینه‌های واحد فروش

نظارت بر ترجیحات مشتری برای تعیین تمرکز فعالیت‌های فروش

طرح‌ریزی فروش‌ها و تعیین سودآوری محصولات و خدمات

تعیین نرخ‌های تخفیف و برنامه‌های قیمت‌گذاری خاص

برنامه‌ریزی و هماهنگی برنامه‌های آموزشی کارکنان فروش

تفاوت مدیر فروش و مدیر بازاریابی در چیست؟

مدیر بازاریابی (و گروه بازاریابی) باید برای یافتن مشتری‌ها و بازاری که امکان فروش بالا (لااقل متوسط) را برای محصولات ما دارد، برنامه‌ریزی و اجرا کند.

ولی مدیر فروش می‌بایست از زمانی که مشتری را پیدا کردیم (او به سراغ مان آمد) با استفاده از سازمان‌دهی گروه فروش، کار فروش را نهایی کند،یا لااقل کاری کند که مشتری بازهم به سراغ کسب‌وکار و محصولاتمان بیاید.

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034