کدام یک از 3 نوع شخصیت فروشنده هستید؟ (شکارچی، کشاورز، تله گذار)

شخصیت فروشنده

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

فهرست مطالب

4.4/5 - (10 امتیاز)

درک 3 نوع شخصیت فروشنده و ترجیحات فروش و بازاریابی آنها موضوع با اهمیتی است. در این مقاله تفاوت بین شخصیت فروشنده شکارچی، کشاورز و تله گذار و نحوه عملکرد هر کدام در فروش توضیح داده خواهد شد.

در ادامه به جزئیات بیشتر هر شخصیت فروشنده و ویژگی های اصلی آن‌ها خواهیم پرداخت.

شکارچی در مقایسه با کشاورز

تمایز اصلی بین شخصیت های شکارچی و کشاورز در چیزی است که هرکدام وقت خود را صرف آن می کنند. کشاورزان روابط موجود را با مشتری‌های فعلی را پرورش می دهند و فرصت های موجود را در اکانت های موجود جستجو می کنند، در حالی که شکارچیان دائماً در جستجوی فرصت‌هایی در سرنخ‌های جدید و ناآشنا روبرو هستند.

شخصیت فروشنده شکارچی

همانطور که از نامش پیداست، فروشنده شکارچی بیرون می رود و فرصت های جدید، چشم اندازها و اکانت‌های جدید را شکار می کند. آنها خودمختار هستند و از پریدن از یک معامله به معامله دیگر لذت می برند، زیرا انگیزه خود را در یافتن سرنخ‌های جدید می‌بینند.

شکارچیان در ایجاد سریع روابط با مشتریان جدید خوب هستند، اما لزوماً روابط فروشنده – مشتری قوی را در طولانی مدت ایجاد نمی کنند. آنها به بسیاری از رویدادهای نتورکینگ می روند، به سازمان های زیادی می پیوندند، از LinkedIn و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی استفاده می کنند تا به سرنخ‌ها دسترسی پیدا کنند، تماس های زیادی برقرار می‌کنند و به طور مرتب مراجعه کنند.

یک شکارچی در نقشی رشد می کند که بتواند مستقل باشد. افراد دارای این شخصیت به عنوان مدیران حساب، نمایندگان حوزه یا مدیران توسعه تجارت به خوبی عمل خواهند کرد.

شخصیت فروشنده کشاورز

فروشنده کشاورز با کوددهی و آبیاری راحت تر است. این گونه فروشندگان برای تقویت روابط و ایجاد روابط طولانی مدت با اکانت‌های موجود خود بیشتر از هر چیز دیگری تلاش می کنند.

مشتریان آنها می دانند که در صورت بروز هرگونه مشکلی، این فروشندگان مشتاقانه به کمکشان می‌آیند. ذهنیت مشتری مداری دارند و افراد تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و باعث حفظ و وفاداری مشتریانشان می‌شوند. کسب درآمد عمده آنها از مشتریان فعلی است ، گاهی اوقات از طریق تشویق ارتقا به سطح نرم افزار بالاتر به عنوان مقیاس تجاری.

نقش های فروش که افراد کشاورز در آنها رشد می کنند ، مدیران حساب ، نمایندگان خدمات مشتری ، یا مدیران موفقیت مشتری هستند.

در حالی که شکارچیان و کشاورزان در دو انتهای طیف قرار دارند، شخصیت تله گذار جایی در وسط می افتد.

شخصیت فروشنده تله گذار

شخصیت تله گذار درکی حیاتی از هدف کسب و کارش و پرسونای مخاطبینش دارد. او مشتریان جدید را در همان جایی که از سفر خود هستند ملاقات می‌کند. مردم او را به عنوان یک منبع می‌بینند و برای کمک به او مراجعه می‌کنند. شخصیت فروشنده تله گذار ممکن است از بازاریابی درونگرا و ارزش محور برای ساختن یک روش دقیق ارائه ارزش‌هایش به مشتری، در همانجایی که مشتری حضور دارد استفاده کند.

یک تله گذار حرفه‌ای استاد تولید شکل‌های مختلف تائید اجتماعی، مانند توصیه نامه‌ها و مطالعات موردی است و به این وسیله مشتریان را ترغیب به وارد شدن به کسب و کار خویش می‌کند.

تفاوت کشاورز، تله گذار و شکارچی

در حالی که هر سه شخص مشتری محور هستند ، درک تفاوت بین آنها مهم است. اینفوگرافی زیر خلاصه تفاوت سه شخصیت است.

شخصیت فروشنده

آیا شخصیت فروشنده قابل تغییر است؟

به ندرت می توان فردی را یافت که واقعاً در بیش از یکی از این شخصیت‌ها رشد و نمو داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است شخصیت غالب فروشنده‌ای تله گذار باشد. این فرد از تعیین کردن بازار خود و تصمیم گیری در مورد آن، پیدا کردن مشتریان جدید و تولید محتوایی مناسب برای جذب آنها لذت می‌برد. این فرد ممکن است به شکار کمتری نیاز داشته باشد اما همچنان نیازمند تبدیل مهارت کشاورزی است تا از افراد جدیدی که به کسب و کارش وارد می‌کند ثمره بگیرد.

کدام شخصیت فروشنده موفق تری است؟

همانطور که احتمالاً تا به حال حدس زده اید، هر صنعتی، مدل کسب و کاری و سبک شخصی ای برای فروش، فقط یک چیز را توصیه می‌کند و آن، ترکیب درستی از هر 3 نوع شخصیت است. بازاریابی عالی(شکارچی) مردم را وارد کسب و کار شما می کند، اما شما هنوز باید بتوانید معاملات را ببندید و از آن ثمره‌ای بگیرید(کشاورز). ممکن است مردم از طریق بازاریابی محتوا وارد کسب و کار شما شوند(تله گذار)، اما باید مرتباً ردیابی و پیگیری شوند تا زمانی که ارزش شما را دانسته و هوادار شما شوند.

اگر فروشنده هستید، به جای تلاش برای متفاوت بودن با سایر فروشنده‌ها و یا تقلید کردن از یک نوع فروشنده، سعی کنید بر پرورش نقاط قوت شخصیت فروشنده خود تمرکز کنید. اگر یک رهبر فروش یا صاحب کسب و کار هستید، شخصیت های مکمل خود را استخدام کنید و با هم برای ساخت یک شرکت با رشد سریع و سودآور همکاری کنید.

در آخر باید بگویم، هیچ بهتری و برتری در کار نیست! هوشمندانه و استراتژیک عمل کنید.

منبع : HubSpot

  • به این مطلب امتیاز بدهید:
4.4/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − هشت =

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید:

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram