لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

پنج مهارت که دربین همه مدیران موفق جهان مشترک است

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پنج مهارت مدیران موفق

نوآوری در جوامعی که مبتنی بر دانش هستند موضوع حیاتی است. رشد سازمانی، تولید محصولات جدید و توسعه روش‌های جدید برای ارائه ارزش به مشتریان جزو ملزومات لاینفک سازمان‌های امروزی هستند. امروزه شرکت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته جهان سالان بیش از ۱۴۵ میلیارد دلار صرف واحدهای تحقیق و توسعه خود می‌کنند. بااین‌حال باوجود اهمیت این موضوع هنوز نوآوری قطعه گم‌شده بسیاری از شرکت‌ها و رهبرانی است که به دنبال بهترین کیفیت خدمات و محصولات هستند.

در این مطلب با ۵ ویژگی مشترک مدیران نوآور جهان آشنا می‌شویم.

موسسه XBInsight اطلاعات بیش از ۵۰۰۰ شرکت را در سرتاسر جهان جمع‌آوری کرده است و به ۵ ویژگی مشترک دست‌یافته است که هر مدیری در هر جایگاهی که باشد می‌بایست این ویژگی‌ها را دارا باشد تا بتوان او را مدیری نوآور توصیف کرد:

۱در مدیریت ریسک تبحر دارند

مدیران نوآور ۲۵٪ بیشتر از بقیه مدیران در مدیریت ریسک تبحر دارند. مدیران نوآور جهان در مواجهه با تولید یک محصول جدید همواره تمامی وجوه موضوع را در نظر می‌گیرند و بعد وارد عمل می‌شوند. زمانی که سازمان‌ها با ریسک مواجه می‌شود این قدرت را دارند که طوری برنامه‌ریزی کنند که کمترین میزان لطمه وارد شود. مدیران برای اینکه بتوانند رفتار بهتری در مدیریت ریسک از خود بروز دهند می‌بایست:

محدودیت زمانی در تصمیم‌گیری‌ها قائل شوید تا بارها مجبور به تغییر تصمیمات خود نشوید.

مسیر پیش روی ریسک سازمان را همچون برنامه استراتژیک سازمانی مستند کنید.

صبر کنید و به نقاط منفی ریسک خود توجه کنید، اگر قادر به تحمل این شرایط هستید تحلیل و بررسی را کنار بگذارید و محکم تصمیم بگیرید.

۲–  نسبت به یادگیری کنجکاو هستند

مدیران نوآور جهان عطش شدیدی در یادگیری موضوعات جدید دارند. آن‌ها همواره در حال یادگیری هرآن چیزی هستند آن‌ها را به اهداف سازمانشان نزدیک‌تر می‌کند. به‌روز نگه‌داشتن مهارت‌ها و دانش در آن‌ها مزیت رقابی بزرگی نسبت به رقبا ایجاد می‌کند. برای توسعه این مهارت موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

مهارت‌ها و دانش خود را ارزیابی کنید و از خود بپرسید که این مهارت چگونه می‌توان به من در دست‌یابی به اهداف بلندمدت کمک کند؟

سپس مهارت‌های لازم را شناسایی کنید و بیاموزید.

در سازمان خود جریانی از دانش ایجاد کنید که همگان را تشویق به مطالعه می‌کند.

برای توسعه فعالیت‌های خود وقت بگذارید. در کلاس‌ها و کارگاه‌های مختلف شرکت کنید.

۳با شهامت سازمان خود را رهبری می‌کنند

مدیران نوآور جهان سازمان خود را با اعتمادبه‌نفس و قدرت رهبری می‌کنند. آن‌ها رخدادهای سخت را به موقعیت‌های بزرگ تبدیل می‌کنند و با شجاعت مسئولیت تصمیمات سختی که برعهده‌گرفته‌اند را می‌پذیرند.چنین مدیرانی توجه عموم را در جلسات همگانی به خود جذب می‌کنند و هیچ‌وقت در مقابل تفاوت‌های فکری گارد نمی‌گیرند و خوب گوش می‌دهند.

برای اینکه به مدیر شجاع‌تری تبدیل شوید پیشنهاد می‌کنیم:

در مواجهه با مشکلات و تصمیم‌گیری‌های سخت مسئولیت را بر عهده بگیرید، به راه‌حل‌های جایگزین فکر کنید، متوجه ریسک‌ها و میزان خطر آن‌ها باشید و خود را برای عکس‌العمل بقیه در مقابل تصمیم خود آماده کنید.

به دنبال فرصت‌هایی باشید که در طی آن نقطه نظرات و احساسات خود را با تیم و اعضای شرکت خود به اشتراک بگذارید.

تفاوت میان مدیریت با اعتماد بنفس و مدیریت با اجبار را دریابید.مدیریت صحیح با اعتماد بنفس در وضعیتی است که دیدگاه خود را به اشتراک می‌گذارید ولی اجبار نمی‌کنید. چنین مدیرانی به این دلیل موفق می‌شوند و تأثیرگذار هستند که حتی اگر سخنی برخلاف آن‌ها بزند محترمانه با آن رفتار می‌کنند.

ویژگی‌های مثبت رهبران دیگر را به‌خوبی تحلیل و تمجید کنید.

شهامت در تصمیم‌گیری شما را به مدیری نوآور تبدیل می‌کتد

۴در جستجوی فرصت هستند

مدیران نوآور افسار مدیریت سازمان خود را خود به دست می‌گیرند. این مدیران موانع بالقوه را از قبل می‌بینند و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند و قادرند مدت‌ها با کمترین میزان حمایت به کار خود ادامه دهند و به‌سرعت مسیر خود را برای دستیابی به موقعیت‌های جدید تغییر دهند.

اگر می‌خواهید مدیری باشید که علاقه‌مند به یافتن فرصت‌های جدید در سازمان خود هستید باید:‌

مزیت‌های تغییر وضعیت و شرایط جدید را ببینید.

فرصت‌های گذشته‌ای که ازدست‌داده‌اید را یادآوری کنید. این فرصت‌ها چه ویژگی مشترکی با یکدیگر دارند؟ چه چیزی شما را از تصمیم‌گیری برای فرصت‌های گذشته مرعوب می‌کرد؟

به یاد داشته باشید که لازم نیست تمام تصمیمات را به‌تنهایی اتخاذ کنید. از کارمندان باتدبیر خود در این زمینه مشورت بگیرید.

۵دورنمای استراتژیک برای کسب‌وکار خود دارند

مدیران نوآور نسبت به دیگر مدیران دورنمای استراتژیک برای کسب‌وکار خود می‌بینند. آن‌ها هرآن چیزی که در صنعت متداول شده است را به‌خوبی بررسی می‌کنند و گام‌های بعدی را بر اساس این دانسته‌ها می‌چینند. آن‌ها به‌خوبی کسب‌وکار خود را درک می‌کنند، وضعیت بازار را می‌فهمند و تهدید‌هایی که کسب‌وکارشان با آن مواجه هستند را می‌شناسند. برای اینکه شما نیز چنین دورنمایی بدست آورید می‌بایست:

در کمیته‌های مشترک میان صنایع مختلف حضور پیدا کنید

یک ارزیابی SWOT از دانش سازمان خود تهیه کنید تا هم این دانش را با رقبای خود مقایسه کنید و هم اینکه میزان دانش موردنیاز برای دستیابی به اهداف استراتژیک را ارزیابی کرده باشید.

افراد بیشتری از داخل سازمان در فرایند طراحی استراتژی دخیل کنید.

بیشتر بدانید: 10رفتار برجسته مدیران موفق

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034