لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید

بیدار شدن در صبح زود

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

برای بسیاری از ما، صبح زود تنها زمانیست که می توانیم فکر کنیم، روی اهدافمان تمرکز کنیم، ریلکس کنیم و به درونمان گوش دهیم.

متأسفانه، همه ی ما زمان زیادی را در رخت خواب صرف تصمیم گیری برای بیدار شدن می کنیم. هر روز صبح در جنگ با خودمان هستیم که می خواهیم کدام باشیم؟ فرد ایده آل ذهنمان که سحر خیز است و راحت از جا بلند می شود و یا فردی که برای ده دقیقه بیشتر خوابیدن تقلا می کند؟

بلند شدن از خواب بسیار سخت می شود اگر نکاتی را که اکثر افراد سحرخیز به کار می بندند اجرا نکنید.

شما جز کدام دسته از افراد هستید؟ آن دسته که صبح زود بیدار می شوند و به دنبال زندگی ای که آرزویش را دارند می روند و همچنین زمان زیادی را به وسیله سحرخیز بودنشان ذخیره می کنند. و یا جز آن دسته ای هستید که مانند یک بچه ی کوچک در رخت خواب گرم و نرم خود تا اخرین لحظه می مانند؟

اگر شما هم مانند اکثریت مردم تلاش می کنید تا صبح های زود از خواب بیدار شوید، این 13 نکته هوشمندانه را به کار ببندید تا آن فرد مطلوب و ایده آل رویاهایتان شوید و بتوانید اهداف زندگی خود را به چنگ آورید. خود من به شخصه عاشق مورد 9 ام !

 13 عادت برای اینکه به راحتی از خواب بیدار شویم.

1. باید انگیزه شدید داشته باشید

اول از همه، روی این مسئله تمرکز کنیم که چرا می خواهید صبح زود از خواب بیدار شوید؟

از خود بپرسید که فایده این کار برای من چیست؟ چرا می خواهم سحرخیز باشم؟ فقط به این دلیل که برای به مدرسه یا سرکار رفتن عجله دارم و اصلا شوخی بردار نیستند؟ بحث تناسب اندام است؟ درحال ایجاد کسب و کار خودم هستم و به تعداد ساعات بیشتری در طول روز، برای شروع پروژه ام نیاز دارم؟ هدف چیست؟

به محض اینکه دلایل خود را برای بیدار شدن پیدا کردید و متوجه اهمیت آن ها شدید، 12 نکته دیگر برای شما ساده خواهند شد.

در واقع، اگر انگیزه لازم را ندارید، هیچ کدام از نکات بعدی برای بیدار شدن سر صبح کافی نخواهند بود.

2. درسته! زودتر به رخت خواب رفتن واقعا کمک کننده است.

با این تفکر که هرچقدر بیشتر خوابیدن را دوست داشته باشم، زودتر به رخت خواب می روم به نکات مثبت فوق العاده ای در زندگی دست پیدا می کنید. به روند کار اعتماد کنید. سحرخیز شدن اتفاقی است که به صورت معجزه آسایی رخ می دهد در صورتی که روی ریتم بیفتید.

اینگونه فکر کنید که… اگر زود به رخت خواب بروید، به هر میزانی که بخواهید و فکر می کنید نیاز دارید می توانید بخوابید! فقط در صورتی که واقعا در رخت خواب بخوابید! پس آرام آرام شروع به کم کردن از خواب صبح و زود تر به تخت رفتن در شب کنید. حتی اگر فقط 5 دقیقه با روز قبل تفاوت دارد! نتیجه کم کم به دست می آید.

3. به هنگام بیدار شدن به هیچ چیز فکر نکنید

صبح - 13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید - نیماد

باور کنید یا نه روش پرندگان سحرخیز نیز همین است! پرندگان درست بعد از باز کردن چشمانشان دیگر به فکر خوابیدن نیستند، آنها فقط بلند می شوند!

وقتی تازه از خواب بیدار شده اید، نباید درباره هیچ چیز فکر کنید! منظور از هیچ چیز واقعا هیچ چیز است. البته تا قبل از بلند شدن از تخت. زیرا اگر برای فکر کردن وقت دارید، پس وقت لازم برای به تعوبق انداختن هم دارید.   مغز شما همیشه با شما صحبت می کند تا در رخت خواب بمانید؛ نگذارید بر اراده شما پیروز شود.

وقتی آلارم بیدارتان کرد باید چکار کنید؟ 

اگر دکمه اسنوز( Snooze) را بزنید باختید!

با زدن دکمه اسنوز و یا همان چرت در هشدار گوشی موبایلتان، بدن دوباره به چرخه خواب می رود و این یعنی باخت! پس بهتر است فوراً چراغ ها را روشن کنید و از رختخواب بیرون بپرید، لباس بپوشید و به آشپزخانه بروید، بدون اینکه حتی به آن فکر کنید. چون ذهنتان هزار دلیل می آورد که مثلا : (اگر میتونستم این کار و کنم… اینکارو می کردم و بیشتر میخوابیدم.) اما وقتی واقعا این مراحل را اجرا کنید، معجزه اش را خواهید دید.

4. آب بنوشید

دو لیوان آب بالا سر تخت بگذارید، یکی را در طول شب و دیگری را به هنگام صبح، وقتی چشم خود را باز کردید بنوشید. با اینکار بیدار شدن برای ما آسان تر شده و هوشیاری بیشتری را تجربه می کنیم. همچنین نوشیدن آب به صورت ناشتا فواید بسیار دیگری دارد از جمله : دفع سموم بدن، کمک به افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی، پاکسازی صورت، تقویت انرژی، تنظیم دستگاه گوارش

5. سیب بخورید

در کنار تخت خود یک سیب بگذارید تا وقتی از خواب بیدار شدید نوش جان کنید. سیب 13 گرم شکر طبیعی یا همان گلوکز و ساکارز دارد که مانند کافئین عمل می کند و باعث می شود سرحال تر شوید؛ و البته که خیلی از کافئین سالم تر است.

6. تمام صفحه نمایش های خود را خاموش کنید

صبح - 13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید - نیماد

قبل از رفتن به رختخواب (که امیدوارم در ساعتی مناسب باشد)، آخرین قدمی که باید بردارید، خاموش کردن تمامی صفحه نمایش های دیجیتالتان است. به جز اینکه با هدف خواندن کتاب های الکترونیکی باشد.

یا گوشی خود را کنار بگذارید تا پرسه زدن های آنلاین را متوقف کنید، یا در یک اتاق دیگر قرارش دهید. اگر در اتاق خواب خود تلویزیون دارید، آن را خارج کنید. شمع روشن کنید و سعی کنید در حالی که در رخت خواب هستید کتابی بخوانید. اینگونه ذهنتان برای خواب آماده می شود.بدانید که به عنوان یک فرد سحرخیز، باید تکنولوژی را در شب کنار بگذارید.

باید بدانید که نور موبایل، موجب موجب ترشح کورتیزول می شود که علاوه بر ایجاد استرس کاذب، کیفیت خواب را هم به شدت کاهش می دهد. پس حداقل یک ساعت قبل از خواب، گوشی خود را کنار بگذارید تا از کیفیت بهتری در خواب شبانه بهره ببرید.

7. مراقبه کنید، بنویسید، برنامه ریزی کنید

صبح - 13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید - نیماد

بسیاری از مردم، ساعات قبل از خواب را صرف غلط زدن در رخت خواب و فکر کردن به مشغله ها و درگیری های ذهنی خود بر روی مسائل کوچک و پیش پا افتاده و یا مواردی که هیچ کنترلی بر آن ندارند می کنند. از طرفی این موضوع کاملاً توجیه شده است. زیرا در پایان روز، خسته ایم، نا امیدیم و زندگی سخت به نظر می رسد. همچنین ذهن ما قبل از خواب، بهترین مرور ممکن را بر مسائل و مشکلات دارد. پس اگر این مسئله باعث شده که دیر تر به خواب بروید نکات بعدی برای کمک به شما نوشته شده است.

درست بعد از اینکه در لباس خواب خود قرار گرفتید و شامتان را خوردید (که امیدوارم در ساعات اولیه شب بوده باشد)، چند شمع روشن کنید و مراقبه کنید. ذهن خود را رها سازید و بر نفس کشیدن خود تمرکز کنید.

پس از مدیتیشن، بهترین زمان برای نوشتن است. سعی کنید هر آنچه شما را اذیت می کند بنویسید و از ذهن خود بیرون بریزید. سپس اتفاقات روز و کارهایی که انجام دادید را یادداشت کنید و برای هر کدام، از صمیم قلب از خداوند تشکر کنید.( این مورد به افزایش حافظه و هوش شما هم کمک بزرگی می کند)

همچنین می توانید لیست کارهای خود را برای روز بعد تهیه کنید و در یک ژورنال بنویسید (البته اگر از این کار انگیزه می گیرید) یا دوباره، چیزی آرامش بخش بخوانید و بگذارید ذهن شما باز شود. این کار ها شما را برای بیدار شدن در صبح آماده تر می کنند.

8. خانه را تمیز نگه دارید

ممکن نیست بتوانید با آشپزخانه ای کثیف یا اتاقی شلوغ و بهم ریخته ریلکس کنید. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن پس از انجام کارهای خانه به رختخواب بروید تا روز بعد، در هنگام ریلکس کردن صبحگاهی خود، چایتان را در اشپزخانه ای تمیز مرتب بنوشید.

اینگونه احساس راحتی بیشتری خواهید داشت، استرس کمتری متحمل می شوید و صبح انگیزه بیشتری برای بیدار شدن دارید.

9. سیستمی برای پاداش دادن به خود ایجاد کنید

صبح - 13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید - نیماد

توصیه ای شگفت انگیز که اکثر افراد سحرخیز آن را می دانند! آنها تشریفاتی در صبح برای خودشان آماده می کنند تا اندورفین (هورمون شادی بخش) آزاد شود. بنابراین، اگر واقعا می خواهید آن فردی که آرزویش را دارید، شوید، باید سیستمی منحصر به فرد برای پاداش دادن به خود ایجاد کنید!

همه ی ما سلیقه های متفاوتی داریم، پس چیزی را پیدا کنید که مخصوص شماست، لبخند روی لبانتان می آورد و احساس سرخوشی و لذت به شما می دهد. سپس آن را مخصوص صبح های خود در نظر بگیرید.

می توانید یک چیز خوشمزه بخورید، قهوه یا چای از برند مورد علاقه خود را داشته باشید. فراموش نکنید که هنگامی که از خواب بیدار می شوید، بدنتان پس از 8 ساعت یا بیشتر، کاملا خالی از آب شده است. پس خود را هیدراته کنید و مقدار فراوانی آب ولرم بنوشید.

10. ثابت قدم بمانید

بسیار مهم است که هر صبح، سر ساعت مشخصی بیدار شوید (به خصوص اگر هنوز به زود بیدار شدن عادت نکرده اید.) و از آن مهم تر حفظ این ریتم است تا به عادت تبدیل شود. اگر این کار را انجم ندهید، دیگر هیچ ترفندی جواب نمی دهد. باید آرام آرام ذهنیت سازی کنید تا به ساعت خواب ایده آل خود برسید.

ممکن است چند هفته کوتاه، و یا یک ماه طول بکشد اما پس از آن، طبیعتا با سحرخیز شدن عجین خواهید شد. آهسته و پیوسته ! این اصل را فراموش نکنید.

اشکالی ندارد اگر استثناعاتی در این ایام داشته باشید که باعث شود شب دیر بخوابید. اما سعی کنید دراکثر اوقات مدت زمان بیداری خود را ثابت نگه دارید.

11. یک ساعت زنگ دار مناسب بگیرید

اگر واقعاً می خواهید صبح ها مانند یک گروهبان ارتش، برجا باشید، پیشنهاد می کنم که  یک ساعت زنگ دار مناسب بگیرید!  ممکن است بعضی از افراد ممکن است به ساعت نیاز نداشته باشند و خودکار، با طلوع خورشید از خواب بیدار شوند. اما اگر شما چنین فردی نیستید، پس به ساعت زنگ دار نیاز خواهید داشت.

همچنین می خواهم نرم افزاری فوق العاده را به شما معرفی کنم که حتما به کارتان می آید. باور کنید اگر ارزشش را نداشت حرفی از آن نمی زدم؛ ولی واقعا کاربردی و مفید است.

Mathe Alarm Clock برنامه هشداری برای گوشی های هوشمند که برتری آن نسب به سایر برنامه ها اینست که شما را مجبور میکند قبل از قطع کردن زنگ، به سوالات ریاضی پاسخ دهید ( که واقعا هم آزار دهنده است) اما به طرز شگفت انگیزی موثر است! امیدوارم برای شما هم اینگونه باشد.

صبح - 13 عادت برای بیدار شدن صبح زود که باید بدانید - نیماد

12. به خودتان خیلی سخت نگیرید

چندین دفعه، چند هفته، چند ماه در بیدار شدن صبح زود شکست خوردید؟ خودتان را سرزنش نکنید. هیچ کاری بی فایده تر از این نیست. پس گفتگوی منفی را متوقف کنید و بدانید که صبح روز بعد می توانید دوباره تلاش کنید.

13. برای صبح آماده شوید 

برای مثال، می توانید لباس های خود را شب قبل آماده کنید تا صبح، حتی زحمت تصمیم گیری هم به خود ندهید. و یا صبحانه ای آسان داشته باشید. حتی کارهای ساده ای مثل پر کردن آب کتری واقعا کمکتان می کند تا صبح بدون عجله و با آرامش بیشتری بیدار شوید.

این ساعات اضافی در صبح، واقعا کمکتان می کند. درست مانند دنبال کردن اهدافتان، باید نیروی محرکه خود را برای انجام هر کاری پیدا کنید و به آن بچسبید.

باید به یاد داشته باشید که :

هر عامل ناخوشایندی که شما را از منطقه امن تان بیرون کشد، شما را قدرتمند می کند.

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034