لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

7 مرحله پیشبرد هدف (فرمول موفقیت)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تصویرذهنی که از خودتان دارید تاثیر شگرفی بر رفتار شما دارد. خود را به صورت فردی که می خواهید در آینده باشید مجسم کنید. تصویر شما از خودتان یا به عبارت دیگر اینکه خود را از درون چگونه می بینید تا حد زیادی نحوه عملکرد شما را در جهان بیرون تعیین می کند. جیم کتکارت که یک سخنران حرفه ای است می گوید ” شما تبدیل به همانی می شوید که تجسم می کنید”

ناپلئون هیل می گوید: “برای موفقیت یک ویژگی هست که فرد باید آن را داشته باشد و آن مشخص بودن هدف است. فرد باید بداند که چه می خواهد و شدیدا خواستار به دست آوردن آن باشد”

در بالا بردن کارایی فردی مهم ترین اصل روشن بودن هدف است. اولین دلیل اینکه چرا بعضی از مردم می توانند کارها را سریع تر انجام دهند این است که هدف ها مقصدهای کاملا روشنی دارند و از آنها فاصله نمی گیرند.

هرچه برایتان روشن تر باشد که چه می خواهید و برای به دست آوردن آن چه باید بکنید، آسان تر می توانید بر تنبلی غلبه کنید.

یک قانون عالی برای موفقیت در کار این است : افکارتان را روی کاغذ بیاورید.

فقط 3 درصد از بزرگسالان هدف های مشخص دارند و آنها را روی کاغذ می آورند. این افراد در مقایسه با افرادی که از نظر میزان تحصیلات و توانایی برابر و یا بهتر از آنها هستند اما به هر دلیلی هرگز وقت خود را صرف روی کاغذ آوردن هدف های خود نکرده اند پنج تا ده برابر بیشتر کارایی دارند.

با این 7 مرحله کارایی خود را 2 تا 3 برابر کنید!

از این 7 مرحله ساده برای مشخص کردن و رسیدن به هدف هایتان استفاده کنید.

مرحله شماره1 : مشخص کنید که دقیقا چه می خواهید.

به تنهایی با رئیستان بنشینید و آنقدر درمورد هدف ها و مقصد هایتان بحث کنید تا کاملا برایتان روشن شود که رئیس تان از شما انتظار دارد چه کارهایی را انجام دهید و چه اولویت هایی در ترتیب انجام آنها است؟ تعجب آور است که افراد زیادی مدتها مشغول انجام وظایف و کارهای بیهوده هستند چون هرگز تصمیم نگرفته اند که با رئیس خود در مورد چنین موضوع مهمی به بحث بنشینند.

قانون دیگر این است : یکی از بدترین راه های استفاده از وقت آن است که کاری را که به هیچ وجه لازم نیست انجام گیرد به بهترین وجه انجام دهیم.

استفن کاوی می گوید: ” پیش از آنکه بالا رفتن از نردبان موفقیت را شروع کنید، ابتدا مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده اید.”

مرحله شماره 2 : هدف خود را روی کاغذ بیاورید.

وقتی هدفتان را می نویسید، آن را شفاف و قابل لمس می کنید. با این کار چیزی خلق می کنید که قابل لمس و دیدن است. به بیان دیگرهدفی که روی کاغذ نیامده است فقط یک آرزو یا رویاست و هیچ انرژی در پشت آن نیست. هدف های نوشته نشده منجر به سردرگمی، ابهام، گمراهی و اشتباهات بسیار می شوند.

مرحله شماره 3 : برای هدف خود مهلت تعیین کنید.

برای یک هدف یا تصمیم بدون مهلت مشخص هیچ فوریتی وجود ندارد. چنین هدفی فاقد یک آغاز یا پایان واقعی است. اگر کار محول شده یا قبول مسئولیتی که باید انجام شود فاقد مهلتی معین برای انجام باشد طبیعتا باعث می شود که کارها را به تعویق بیندازید و کار زیادی از پیش نبرید.

مرحله شماره 4 : فهرستی از کارها تعیین کنید.

از تمام کارهایی که فکر می کنید برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید فهرستی تهیه کنید. هربار چیز جدید به ذهنتان ریسید آن را به لیست فعالیت ها اضافه کنید. این کار را تا کامل کردن لیست ادامه دهید. یک لیست به شما تصویر قابل مشاهده ای از وظیفه یا هدف اصلی می دهد، مسیر حرکت را برای شما مشخص می کند و احتمال رسیدن به هدف هایی که می خواستید و به اتمام رساندن آن سر موعد مقرر را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

مرحله شماره 5 : فهرست را به یک برنامه تبدیل کنید.

کارهایی را که به صورت لیست در آورده اید اولویت بندی کنید. چند دقیقه وقت بگذارید تا مشخص کنید که چه کاری را اول و چه کاری را می توانید بعدا انجام دهید. تصمیم بگیرید چه کاری باید قبل از کار دیگری انجام شود و چه کاری را باید بعد از آن انجام دهید. حتی اگر می خواهید بهتر باشد برنامه خود را قابل مشاهده تر کنید و کارها را به ترتیب اولویت در داخل مستطیل ها یا دایره ها بنویسید. خواهید دید وقتی با این کار هدف خود را به وظایف یا کارهای کوچک تر تقسیم می کنید تا چه اندازه رسیدن به هدف برایتان آسان تر می شود.

با داشتن یک هدف مکتوب و یک برنامه منظم و سازمان یافته کارایی و توانایی شما بسیار بیشتر از فردی خواهد بود که هدف هایش را در ذهنش نگه می دارد و با خودش حمل می کند.

مرحله شماره 6 : فورا کار را بر اساس برنامه عملی کنید.

یک کاری بکنید، هرکاری می خواهد باشد. برنامه متوسطی که بسیار خوب اجرا شود بسیار بهتر از یک برنامه عالی است که هیچ اقدامی در جهت اجرای آن انجام نشود. در راه رسیدن به هر موفقیتی اجرا و عملی کردن از همه چیز مهم تر است.

مرحله شماره 7 : هر روز کاری را انجام دهید که شما را به سوی هدف اصلی نزدیک تر کند.

این کار یا فعالیت را در برنامه روزانه خود بگنجانید، هر روز تعداد صفحات معینی در مورد موضوع کلیدی مطالعه کنید، به سراغ تعداد مشخصی از مشتری ها بروید، زمان معینی ورزش کنید، از یک زبان خارجی تعداد مشخصی واژه های جدید یاد بگیرید. هرگز یک روز خود را بیهوده تلف نکنید.

هدف ها سوخت و آتشدان موفقیت هستند. هرچه این هدف ها بزرگ تر و روشن تر باشند برای رسیدن به آنها مشتاق تر می شوید. هرچه به هدف هایتان بیشتر فکر کنید تمایل و اشتیاق درونی شما برای دست یابی به آنها بیشتر می شود.

تمرین

نوشتن 10 هدف برای سال آینده :

همین الان یک ورق کاغذ بردارید و ده هدفی را که می خواهید در سال آینده به آنها برسید لیست کنید. هدف ها را به صورتی بنویسید که گویا یک سال گذشته است و آنها همگی تحقق یافته اند. در نوشتن هدف هایتان از زمان حال و ضمیر اول شخص استفاده کنید تا بلافاصله توسط ذهن ناخودآگاهتان پذیرفته شوند. برای مثال می نویسید: “من سالانه فلان مقدار تومان دآمد دارم” یا ” وزن من فلان کیلوگرم است.” و یا ” من سوار فلان اتومبیل هستم.” زمان حال، اول شخص و مثبت.

سپس ده هدفی را که نوشته اید مرور کنید و از میان آنها هدفی را انتخاب کنید که رسیدن به آن بیشترین تاثیر را در زندگی شما می گذارد. این هدف هرچه که هست آن را روی یک برگ کاغذ جداگانه بنویسید، برای رسیدن به آن مهلتی تعیین کنید، برنامه ریزی کنید، طبق برنامه دست به کار شوید و هر روز برای دست یابی به هدف مورد نظر کاری انجام دهید. همین تمرین به تنهایی می تواند زندگی شما را دگرگون کند!

برگرفته از کتاب قورباغه ات را قورت بده نوشته برایاین تریسی

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034