لوگو نیماد
جستجو
ورود / عضویت

چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟

چرا باید تندخوانی یاد بگیریم؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در ادامه می خواهیم 7 دلیل مهم و نتیجه بزرگ که در اثر تند خوانی به دست می آوریم را با شما در میان بگذاریم.

  • تقویت حافظه
  • تمرکز بهتر
  • افزایش قابل توجه اعتماد به نفس
  • افزایش قدرت تفکر
  • افزایش احساس خوب
  • تقویت مهارت های حل مسائل و مشکلات
  • بالا رفتن انگیزه

در ادامه تک تک این موارد را به صورت جدا بررسی خواهیم کرد:

تقویت حافظه :

مغز ما مانند یک عضله است که نیاز به پرورش دارد، تا عملکرد بهتری از خود نشان دهد. تند خوانی با به چالش کشیدن مغز ما باعث بالا تر رفتن سطح کارایی آن خواهد شد. وقتی شما مغزتان را وادار می کنید که اطلاعات را با سرعت بالا تری دریافت کند، قسمت های مختلف آن شروع به فعالیت می کند که یکی از آن ها حافظه است و همین فعالیت موجب تقویت حافظه شما خواهد شد.

تمرکز بهتر:

اکثر مردم توانایی مطالعه با سرعت 600 کلمه در دقیقه(wpm) را دارند. اما میانگین سرعت مطالعه واقعی در حدود 200 کلمه در دقیقه می باشد.علت این تفاوت چیست؟ 2 دلیل اصلی وجود دارد. اولی، شیوه مطالعه سنتی است که از ابتدا یاد گرفته ایم و خیلی کار آمد نیست. دلیل دوم هم نداشتن تمرکز است. زمانی که روی مطلبی که می خوانیم تمرکز نداریم، مغز ما سر در گم شده و همزمان به چیزهای دیگری نیز فکر خواهد کرد. اما تندخوانی این فرصت را از مغز گرفته و موجب تمرکز حواس بیشتری می شود.

افزایش قابل توجه اعتماد به نفس :

باور دارم که این مورد از دلایل داشتن دانش بالاست. که این دانش می تواند در هر زمینه ای در زندگی ما باشد که رابطه مستقیمی با توانایی ما در درک مطالب با سرعت بالا دارد. زمانی که شما توانایی تند خوانی خود را افزایش می دهید، در حقیقت در های بار زیادی را به روی خود گشوده و انتخاب های مناسب زیادی در زندگی خواهید داشت. هر کتابی که می خوانیم، چه داستانی باشد یا غیر داستانی، آگاهی ما را افزایش داده و با دید جامع تری به زندگی نگاه خواهیم کرد. همین دید عمیق و جامع، باعث افزایش اعتماد به نفس ما خواهد شد.

افزایش قدرت تفکر :

مطالعه یک تمرین خوب برای مغز است. زمانی که مغز خود را به تند خوانی وادار می کنید، یک اتفاق شگفت انگیز رخ می دهد. مغز شما در مرتب سازی اطلاعات و همچنین کشف ارتباط بین اطلاعات جدید و گذشته کارآمد تر عمل خواهد کرد. حال هرچه سرعت مطالعه شما بیشتر باشد، این پروسه سریع تر اتفاق افتاده و به طور اتوماتیک توانایی شما درایجاد ارتباط بین اطلاعات سریع تر خواهد شد. سپس خواهید دید که وقتی بازی های فکری مثل شطرنج را انجام می دهید، عملکرد خیلی بهتری خواهید داشت.

- چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟ - نیماد

افزایش حس خوب :

عموما مطالعه یک کار آرام بخش است. همچنین می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی و کاهش افکار منفی و غیر مفید از ذهن شما شود. زمانی که شما تند خوانی می کنید، مطمئنا ارتباط بیشتری با مطلب برقرار خواهید کرد و بیشتر جذب آن خواهید شد. دلیل این امر به خاطر نیاز به تمرکز بیشتر به دلیل سرعت بالا است. این مورد به عنوان مدیتیشن فعال شناخته شده است. مدیتیشن فعال، رسیدن به یک آرامش فکری است که با انجام یک فعالیت همراه است. این حالت می تواند تنش و استرس را کاهش و آرامش و حس خوب را افزایش دهد.

تقویت مهارت های حل مسائل و مشکلات :

این هم یکی از دلایل ورزش دادن مغزتان توسط تند خوانی است. گفتیم که هرچه بیشتر تلاش کنیئ تا با سرعت بالا مطالعه کنید، توانایی ارتباط بین مطالب بیشتر خواهد شد. بنابراین وقتی که ارتباطات زیادی در مغزتان برقرار کنید، می توانید راه حل های بهتری بیابید و مسائل و مشکلات خود را به بهترین شکل کنترل کنید.

- چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟ - نیماد

بالا رفتن انگیزه :

مغز انسان طوری است که وقتی کاری را به خوبی به پایان می رساند، به انجام بیشتر آن کار تمایل پیدا می کند و در نتیجه تسلط کافی در آن کار پیدا کرده و این امر باعث افزایش انگیزه می شود. پس زمانی که شما چندین کتاب را مطالعه می کنید و به پایان می رسانید، انگیزه شما برای مطالعه کتابی دیگر به شکل قابل توجهی افزایش می یابد و این چرخه ادامه دارد. همچنین با به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که از کتاب ها گرفته اید با دیگران، انگیزه و اعتماد به نفس شما بالا می رود.

- چرا باید تند خوانی یاد بگیریم؟ - نیماد

به این مطلب امتیاز بدهید:

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره نیماد

جهت تماس، فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس با کارشناسان:     91012460-034